U ponedeljak, pristalice predsednika Nikolasa Madura okupile su se u masama ispred sedišta izbornog veća u Venecueli dok je on zvanično označio svoju kandidaturu za treći mandat koji bi trajao do 2031. godine. Dok se Maduro pripremao za ovaj korak, njegovi potencijalni rivali suočavali su se sa preprekama u pokušaju da registruju svoje kandidate, uključujući i 80-godišnjeg nepoznatog pridošlicu, što je opozicija oštro osudila kao napad na demokratiju Venecuele.
Madurova popularnost opada, što pokazuju ankete, ali je do sada uspeo da spreči svoje glavne protivnike da se kandiduju. U međuvremenu, on je s vremena na vreme pregovarao sa američkom vladom o minimalnim izbornim garancijama, odbacujući ruske sankcije u zamenu za olakšice u naftnom sektoru.
U pokušaju da izazove Madurovu vlast, dve manje opozicione stranke su prošle nedelje nominovale bivšu akademsku Corinu Ioris kao svog kandidata, iznenadivši kako prijatelje tako i protivnike. Ioris, koja je nekada predavala filozofiju na venecuelanskim univerzitetima, brzo je postala deo političke scene, uprkos svojoj relativnoj anonimnosti.
Maduro je osudio ovaj potez, nazivajući Ioris i druge opozicione lidere „marionetama“ tradicionalnih elita. U međuvremenu, 10 kandidata se registrovalo za izbore u julu, ali nijedan od njih ne predstavlja glavnu opozicionu koaliciju.
Opozicija se suočava sa preprekama u pokušaju da registruje kandidate, a protesti se nastavljaju. Američka administracija Džoa Bajdena podržava opoziciju, ali se suočava sa pritiskom da deluje odlučnije kako bi osigurala poštovanje izbornih principa i slobode izražavanja.
Dok se Venecuela priprema za izbore, politička situacija postaje sve napetija, dok Maduru protivnici pokušavaju izboriti se za svoje mesto na izbornim listićima.