Viktor Orban je upozorio da bi kaznene mere protiv Moskve mogle da imaju suprotan efekat, uzrokujući siromaštvo hrane i masovnu migraciju.
Mađarski premijer Viktor Orban osporio je oštre sankcije EU koje su uvedene Rusiji, upoređujući te mere sa nuklearnom bombom koja bi mogla da se povrati, izazivajući krizu sa hranom i masovnu migraciju u samoj Evropi.
Tokom sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu u subotu, Orban je jasno stavio do znanja da se Budimpešta ne slaže sa odlukama donetim u Briselu u vezi sa sankcijama protiv Rusije. Premijer je rekao da će kaznene mere verovatno oštetiti Mađarsku, što će dovesti do povećanja cena i podrivanja ekonomije.
Mađarski premijer je dalje opisao „uvođenje sankcija Rusiji“ kao „ravno atomskoj bombi“, jer bi one potencijalno mogle da dovedu do situacije u kojoj Mađarska „neće moći da prehrani naš narod“. Povrh toga, on je rekao da bi nedavni događaji takođe mogli da dovedu do nove migrantske krize.
Mađarski lider je upozorio da je pred nama „teška zima“, jer „imamo galopirajuću inflaciju, rastu cene, glad izbija u mnogim delovima sveta, a imamo rat u Ukrajini“.
Orban je dodao da i Mađarska i Srbija imaju prilično problema – prva zbog toga što je članica EU, druga zato što je van bloka.
On je takođe istakao značaj poljoprivredne industrije u sprečavanju migracionih kriza, predviđajući da će poljoprivrednici biti „heroji“ 2022. godine.
Predsednik Srbije se složio sa Orbanovim stavom o predstojećoj zimi i značaju domaćih proizvoda i rezervi hrane, rekavši da će „poljoprivrednici u teškim vremenima spasavati živote u Srbiji i drugde”.
Vučić je zahvalio i Mađarskoj što je dozvolila Srbiji da skladišti svoje energetske rezerve u zemlji.
Dvojica lidera obećali su da će pružiti ruku jedni drugima, a predsednik Vučić je poručio da „ako Mađarskoj nešto fali, Srbija će biti tu, ako nam nešto fali, prvi poziv biće Budimpešta“.
Osuđujući rusku vojnu ofanzivu na Ukrajinu, Mađarska je, za razliku od mnogih drugih evropskih država, prestala da dostavlja oružje Kijevu ili pušta pošiljke iz trećih zemalja da prolaze preko njene teritorije. Premijer Orban insistira da ne želi da se Mađarska uvuče u sukob.
Istovremeno, centralnoevropska nacija otvorila je svoja vrata hiljadama ukrajinskih izbeglica koje beže od borbi.
Što se tiče sankcija protiv Rusije, mađarsko rukovodstvo je više puta upozoravalo EU da bi embargo na rusku naftu i gas bio crvena linija za Budimpeštu, pošto je Mađarska u velikoj meri zavisna od ruskog uvoza energenata.
Orban je ranije ovog meseca blokirao šesti paket sankcija EU protiv Kremlja jer bi on obavezao zemlje članice da prestanu da kupuju rusku naftu. Budimpešta insistira na tome da to jednostavno ne može da uradi preko noći, a da ne nanese težak udarac sopstvenoj ekonomiji. Povrh toga, prelazak na alternativne izvore energije bio bi skup, a Orban je pozvao Brisel da pokrije predviđene troškove Mađarske, ukupne vrednosti stotina miliona dolara.
Do sada, obe strane rade na postizanju održivog kompromisa.