Orban u poseti Gruziji kako bi dao podsticaj svojoj vladajućoj stranci koja se suočava sa protestima posle izbora

Orban u poseti Gruziji kako bi dao podsticaj svojoj vladajućoj stranci koja se suočava sa protestima posle izbora

Vladajuća partija Gruzije, koja se suočila sa masovnim protestima opozicije koji zahtevaju poništenje njene proglašene pobede na parlamentarnim izborima tokom vikenda, usred navoda o lažiranju glasova uz pomoć Rusije, dobija podsticaj posetom mađarskog premijera.

Viktor Orban, prvi strani lider koji je čestitao Gruzijskom snu, doputovao je u ponedeljak u Gruziju na putovanje koje je istaklo njegove razdore unutar Evropske unije. EU je saopštila da on nema nikakav mandat od bloka za posetu.

Desetine hiljada Gruzijaca okupilo se ispred parlamenta u ponedeljak uveče, zahtevajući nove izbore pod međunarodnim nadzorom i istragu o navodnom nameštanju glasova. Protest je podvukao tenzije u zemlji koja se nalazi između Rusije i Turske i gde vladajuća partija Gruzijski san postaje sve autoritarnija i naginje ka Moskvi.

Predsednica Salome Zurabičvili, koja je odbacila zvanične rezultate, rekla je za Asošijeted pres da je Gruzija postala žrtva ruskog pritiska protiv pridruživanja EU. Ona je rekla da se nada da će Sjedinjene Države i EU podržati demonstracije.

„Videli smo da je ruska propaganda direktno korišćena“, rekao je Zurabičvili, uglavnom ceremonijalni predsednik i žestoki kritičar Gruzijskog sna. Ona je rekla da vlada „radi ruku pod ruku sa Rusijom“ i da je „verovatno“ dobila pomoć od moskovskih službi bezbednosti.

Preko 50 zemalja izlazi na izbore 2024. godine

Kremlj je odbacio optužbe za mešanje. SAD i EU pozvale su na potpunu istragu rezultata subotnjeg glasanja.

Centralna izborna komisija saopštila je da je Gruzijski san dobio 54,8 odsto glasova, sa skoro svim prebrojanim listićima. Partija — koju je osnovao Bidžina Ivanišvili, milijarder iz senke koji se obogatio u Rusiji — usvojila je zakone slične onima koje Kremlj koristi za suzbijanje slobode govora i LGBTK+ prava.

Američki zvaničnici pozvali su Gruziju da ukine autoritarno zakonodavstvo, otkloni izborne nedostatke i pomeri Gruziju ka Evropi.

Premijer Irakli Kobahidze, član Gruzijskog sna, opisao je uspeh svoje stranke kao „impresivan i očigledan” i da su „svaki pokušaji da se govori o izbornoj manipulaciji… osuđeni na neuspeh”.

Tokom sastanka sa Orbanom u utorak, Kobahidze mu je zahvalio na podršci integraciji Gruzije u EU i istakao da dve zemlje pokazuju vrednosti i pristupe.

Orban je sa svoje strane izjavio da je ishod glasanja značio da je gruzijski narod „glasao za mir“, dodajući da „niko ne želi da uništi sopstvenu zemlju i da je uvede u besmisleni rat“.

Činilo se da Orbanovi komentari odražavaju deo retorike kampanje Gruzijskog sna koja izaziva podele, u kojoj je vladajuća stranka optužila opoziciju da pokušava da destabilizuje zemlju i ukazala na rat u Ukrajini, navodeći da bi ista sudbina mogla zadesiti Gruziju.

Mađarski lider opisao je gruzijsko glasanje kao slobodno i demokratsko i odbacio tvrdnju opozicije da se Gruzijski san protivi integraciji u EU kao „zaista smešnu“.

Orban, najbliži partner ruskog predsednika Vladimira Putina u EU i evropski lider sa najdužim stažom, trenutno predsedava EU, koja je često globalni bulhor bloka i koju je Orban koristio na načine koji naglašavaju unutrašnje podele.

EU je suspendovala proces podnošenja zahteva Gruzije za članstvo na neodređeno vreme zbog „zakona o stranom uticaju“ u ruskom stilu usvojenog u junu. Mnogi Gruzijci su glasanje u subotu videli kao ključni referendum o mogućnosti pridruživanja EU.

Izbornu kampanju u zemlji od 3,7 miliona ljudi, koja se graniči sa Rusijom, obeležila je ogorčena borba za glasove i optužbe za klevetanje. Evropski posmatrači su rekli da su izbori održani u okruženju koje je izazvalo podele, obeleženo zastrašivanjem i slučajevima kupovine glasova, dvostrukog glasanja i fizičkog nasilja.

Tokom kampanje, Gruzijski san je koristio „antizapadnu i neprijateljsku retoriku… promovisao ruske dezinformacije, manipulacije i teorije zavere“, rekao je Antonio Lopez-Isturiz Vajt, šef posmatračke delegacije Evropskog parlamenta.

Izborni posmatrači su rekli da su slučajevi zastrašivanja i drugih prekršaja posebno uočljivi u ruralnim područjima.

Odziv na glasanju bio je među najvećim od kada je Gruzijski san prvi put osvojio kontrolu nad parlamentom 2012. godine.

Stranka je obećala da će nastaviti da se zalaže za pridruživanje EU, ali takođe želi da „resetuje“ veze sa bivšim imperijalnim gospodarom Gruzije, Rusijom. Gruzija se 2008. borila i izgubila u kratkom ratu sa Moskvom, koja je tada priznala nezavisnost dva otcepljena gruzijska regiona i pojačala svoje vojno prisustvo tamo.