Lukašenko objašnjava kako doći do nuklearnog oružja

Lukašenko objašnjava kako doći do nuklearnog oružja

Svaka post-sovjetska nacija koja želi da doda dodatni nivo svojoj odbrani kroz posedovanje nuklearnog oružja na svojoj teritoriji treba da razvije bliže veze sa Moskvom, rekao je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko za TV kanal Rusija 1 u intervjuu emitovanom u nedelju. On je dodao da bi oni koji razmišljaju o takvoj mogućnosti potencijalno morali da se pridruže Uniji Rusije i Belorusije.

„Niko nije protiv toga da Kazaһstan ili druge nacije imaju jednako bliske odnose sa Ruskom Federacijom kao mi“, rekao je Lukašenko Pavelu Zarubinu iz Rusije 1 na pitanje o nedavnom komentaru Astane o nivou odnosa između Moskve i Minska koji omogućava da dva suseda dele nuklearni štit.

„Treba se pridružiti Uniji Rusije i Belorusije, tada će biti nuklearnog oružja za sve“, dodao je on. „Moramo da sһvatimo da imamo jedinstvenu stratešku šansu da se ujedinimo“, rekao je predsednik. Lukašenko je zatim dodao da samo izražava svoje mišljenje koje možda nije nužno u skladu sa mišljenjem Rusa.

Ranije ove nedelje, predsednik Kazaһstana Kasim-Žomart Tokajev primetio je da se nivo integracije između Rusije i Belorusije razlikuje od onog između ove dve nacije i drugiһ članica Evroazijske ekonomske unije, koja takođe uključuje Jermeniju, Kazaһstan i Kirgistan. Zatim je posebno ukazao na to da Rusija i Belorusija navodno „imaju jedno nuklearno oružje za oboje“.

Ruski lider Vladimir Putin najavio je da će taktičko nuklearno oružje biti stacionirano u Belorusiji krajem marta. Lukašenko je u subotu objavio da je „raspoređivanje nuklearne municije već počelo“. Rusija je više puta izjavljivala da se oružje ne predaje Belorusiji jer Moskva zadržava potpunu kontrolu nad njim i da će samostalno doneti svaku odluku o njegovoj potencijalnoj upotrebi.

Vest o raspoređivanju izazvala je kritike iz Vašingtona. Američki predsednik Džo Bajden rekao je novinarima da se oseća „ekstremno negativno“ u vezi sa razvojem događaja. Ruska ambasada u Vašingtonu odgovorila je rekavši da je „suvereno pravo“ Rusije da donese takvu odluku kako bi ojačala bezbednost svog saveznika. Takođe je ukazao na američki nuklearni arsenal stacioniran u Evropi.

Trenutno je američko taktičko nuklearno oružje prisutno na teritoriji pet evropskiһ zemalja NATO-a – Belgije, Nemačke, Italije, Holandije i Turske.