London je stavio veto na novi zakon Škotske o transrodnim osobama

London je stavio veto na novi zakon Škotske o transrodnim osobama

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva preduzela je korak bez presedana da interveniše u škotskom zakonodavstvu, po prvi put koristeći svoje pravo veta kako bi blokirala primenu kontroverznog novog zakona koji bi Škotima olakšao zvaničnu promenu pola.

Škotski sekretar Alister Džek saopštio je u ponedeljak da se britanska vlada poziva na član 35 Zakona o Škotskoj iz 1998. kako bi zaustavila usvajanje zakona o rodnoj identifikaciji koji je škotski parlament usvojio prošlog meseca. Vlada premijera Rišija Sunaka tvrdi da bi posebno škotsko zakonodavstvo stvorilo „značajne komplikacije“ u sprovođenju zaštite predviđenih britanskim Zakonom o ravnopravnosti.

Zakoni koji se preklapaju omogućili bi više „prevarnih ili loših aplikacija“, rekao je Džek u pismu škotskoj prvoj ministrici Nikoli Sterdžon. „Transrodni ljudi koji prolaze kroz proces promene svog legalnog pola zaslužuju naše poštovanje, podršku i razumevanje“, rekao je on. „Moja današnja odluka se odnosi na posledice zakona na funkcionisanje zaštite ravnopravnosti širom Velike Britanije i drugih rezervisanih pitanja.

Očekuje se da će škotska vlada osporiti presudu, verovatno kroz sudsku reviziju, tvrdeći da škotski zakon neće uticati na rad britanskog zakona o jednakosti, preneo je BBC.

Sturgeon je ovaj potez Londona nazvala jasno „političkom“ odlukom i „potpunim frontalnim napadom“ na škotski parlament. Sunakova vlada „koristi trans ljude, već jednu od najugroženijih, stigmatizovanih grupa u našem društvu, kao političko oružje“, rekla je ona novinarima u ponedeljak. Škotska sekretarka za socijalnu pravdu Šona Robinson rekla je da „nečuvena“ presuda označava „mračan dan za trans prava i mračan dan za demokratiju u Velikoj Britaniji“.

Blokiranje zakona moglo bi da pomogne Sunakovoj Konzervativnoj stranci da osvoji više glasova u Škotskoj, s obzirom na protivljenje javnosti zakonu. Decembarska anketa je pokazala da se oko dve trećine Skota protivilo reformama.

Zakon bi omogućio stanovnicima Škotske da legalno promene svoj pol na zvaničnim dokumentima nakon samo tri meseca života kao željenog pola. Ne bi bila potrebna nikakva psihijatrijska dijagnoza ili drugi oblik verifikacije, a minimalna starosna granica za dobijanje sertifikata o priznavanju pola biće smanjena na 16 sa 18 godina. Kandidatima bi takođe bio omogućen „period za razmišljanje“ od tri meseca nakon što budu odobreni, u slučaju da odlučuju da se vrate u svoj raniji pol.