Ministar spoljnih poslova Litvanije Gabrijelijus Landsbergis rekao je da je smena ne samo Vladimira Putina, već i čitavog režima koji ga podržava, neophodna da bi se zaustavilo „ratno huškanje” Rusije i predvideo da će lider Kremlja postati sve nestalniji kako gubici na bojnom polju u Ukrajini rastu.
Govoreći za Si-En-En u utorak u Vašingtonu, Landsbergis je takođe rekao da njegova nacija traži stalno prisustvo američkih trupa, nazivajući to „najvećim odvraćanjem od agresora poput Rusije“, kao i pojačanu podršku NATO-a na samitu lidera sledećeg meseca u Madridu.
Litvanija je snažno podržavala Ukrajinu od početka rata pre više od dva meseca i zalagala se za snažan odgovor kako bi se suprotstavila Rusiji, postavši prva zemlja u Evropskoj uniji koja je zaustavila uvoz ruskog gasa.
Landsbergis je rekao da su Sjedinjene Države i evropski saveznici do sada bili fokusirani na svoj „taktički pristup“ ratu u Ukrajini, odgovarajući na razvoj događaja na terenu.
Međutim, ministar spoljnih poslova je naglasio da oni takođe moraju strateški da razmišljaju o dugoročnom planu — i dok Putin i njegovi pomagači ne odu, svet treba da bude spreman da bi Rusija „mogla ponovo da ratuje, ne isključujući zemlje NATO-a“.
„Postoje zemlje koje očekuju da samo moramo da sačekamo i da sačekamo da se rat završi, a onda ćemo se vratiti na uobičajeni posao“, rekao je Landsbergis, koji je tvrdio da je „Rusija izvan civilizovani svetski poredak… oni više ne pripadaju ovome.“
„Ruska ratnohuškačka država će biti gotova kada se završi režim u Rusiji. To je jedini način na koji to vidimo“, rekao je on.
Landsbergis nije sugerisao da bi Zapad trebalo da preduzme konkretne mere da ukloni Putina sa vlasti i priznao je da bi „možda trebalo dosta vremena da se to promeni, jer nemamo nikakva aktivna sredstva da to promenimo. Dakle, mora da se promeni iznutra .“
Štaviše, Landsbergis je objasnio da ne bi bilo dovoljno samo da Putin više ne vodi Rusiju jer je „to ceo sistem“.
„Putin je možda bolestan, možda će biti gurnut u stranu od svog užeg kruga — koji je verovatno prilično nezadovoljan gubicima na bojnom polju — ali to ne znači da će se promeniti režim ili njegov stav, promeniće se ratnohuškački stav“, rekao je, rekavši da to podseća na nacističku Nemačku.
Landsbergis je za Si-En-En rekao da je Putinov govor povodom Dana pobede u ponedeljak sugerisao da možda postoji nezadovoljstvo tog užeg kruga zbog neuspeha Rusije u ratu, rekavši da je „fascinantno” to što je ruski predsednik „pokušao da objasni” zašto je započeo rat u tim izjavama.