Lideri Jordana i južne Evrope žele da se vojska Libana ponovo učvrsti na jugu zemlje

Lideri Jordana i južne Evrope žele da se vojska Libana ponovo učvrsti na jugu zemlje

Lideri devet južnih zemalja Evropske unije obećali su u petak podršku libanskim oružanim snagama da ponovo uspostave kontrolu nad južnom teritorijom zemlje u nadi da će uspostaviti mir u oblasti pogođenoj borbama između Izraela i Hezbolaha.

U zajedničkoj deklaraciji, lideri takozvanog MED9 — Italija, Španija, Francuska, Grčka, Malta, Kipar, Slovenija, Portugal i Hrvatska — rekli su da će „nastaviti da se zalažu za dalju podršku Libanu i njegovom narodu, uključujući Libanske oružane snage koje su pozvane da igraju ključnu ulogu stabilizacije.

„Situacija koja se razvija na Bliskom istoku je ozbiljno alarmantna“, navodi se u deklaraciji. „U svetlu odjeka sukoba u Gazi u širem regionu, izražavamo našu izuzetnu zabrinutost zbog eskalacije vojne konfrontacije između Izraela i Hezbolaha.

Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je na konferenciji za novinare da su povratak libanskih oružanih snaga u Južni Liban i obnova libanskog suvereniteta „od suštinskog značaja za njegov mir i stabilnost“.

Makron nije precizirao u kom obliku će ta podrška imati, ali je rekao da će konferencija 24. oktobra u francuskoj prestonici imati za cilj da poveća isporuku pomoći Libanu kako se nazire humanitarna kriza, a istovremeno će pomoći u jačanju vojnih i unutrašnjih bezbednosnih snaga zemlje.

Uoči te konferencije, Makron i italijanski premijer Đorđa Meloni rekli su da će sastanak ministara odbrane G7 takođe razmotriti načine da se pomogne libanskoj vojsci da krene na jug.

Deklarisana podrška libanskih oružanih snaga od strane lidera EU dolazi u trenutku kada je američki državni sekretar Antoni Blinken razgovarao sa svojim saudijskim, katarskim i francuskim kolegama o tome kako bi izbor novog libanskog predsednika mogao da smanji tenzije na Bliskom istoku tako što će naterati Hezbolah da premesti svoje snage daleko od severne granice Izraela.

Meloni i španski premijer Pedro Sančez pridružili su se Makronu u osudi onoga što je francuski predsednik nazvao izraelskim „namernim gađanjem“ vojnika koji pripadaju mirovnim snagama Ujedinjenih nacija u južnom Libanu (UNIFIL). Francuska, Španija i Italija daju trupe UNIFIL-u.

„Mi to osuđujemo, ne tolerišemo i ne tolerišemo da se ponovi“, rekao je Makron.

I Sančez i njegov slovenački kolega Robert Golob podržali su Makronov poziv na obustavu isporuka oružja Izraelu, kako vide kao efikasan način za deeskalaciju ratova u Libanu i Gazi.

„Nismo prodavali oružje Izraelu od početka ovog rata“, rekao je Sančez. „A logika je jednostavna. Bez oružja nema rata.”

Kiparski predsednik Nikos Hristodulides, koji je bio domaćin sastanka, rekao je da su lideri takođe razgovarali o neregularnoj migraciji, za koju je ponovio da se treba pozabaviti na izvoru – u zemljama porekla migranata ili u zemljama kroz koje prolaze.

Hristodulides je rekao da će sa drugim liderima EU u Briselu razmotriti načine „stvaranja tih uslova“ u Siriji — u saradnji sa Agencijom Ujedinjenih nacija za izbeglice i drugim međunarodnim partnerima — koji bi omogućili povratak sirijskih izbeglica u njihovu zemlju.

Kiparski predsednik je rekao da su klimatske promene takođe na dnevnom redu, naglašavajući potrebu za zajedničkim delovanjem u mediteranskom regionu za koji je rekao da je „posebno ranjiv“.

On je dodao da je Kipar ponovo uveo inicijativu u saradnji sa Jordanom za uspostavljanje regionalnog centra za gašenje požara, sa namenskim avionima koji će biti stacionirani na ostrvu kako bi odgovorili na požare u istočnom Mediteranu.