Lideri Evropske unije su se sastali u Budimpešti kako bi razmatrali finansijsku podršku koju pružaju Ukrajini u kontekstu potencijalnog povlačenja podrške od strane Sjedinjenih Američkih Država pod novom administracijom predvođenom Donaldom Trampom. Diskusije su se fokusirale na pitanje da li će EU preuzeti veći teret finansiranja ukrajinske vojske ako SAD promene svoj pristup.
Tramp je tokom predizborne kampanje najavljivao brzo okončanje sukoba u Ukrajini, ali nije pružio detalje o planovima kako će to postići. Njegova retorika ukazuje na mogućnost prebacivanja odgovornosti za finansiranje borbi na evropske saveznike. S obzirom na značajnu podršku koju SAD pružaju Ukrajini u vidu vojne opreme i finansijskih sredstava, lideri EU su zabrinuti zbog mogućih posledica promene američke politike prema Kijevu.
Ukrajina je do sada primila značajnu vojnu, finansijsku i humanitarnu pomoć od EU i SAD, ali američke kompanije igraju ključnu ulogu u snabdevanju Ukrajine vojnom opremom poput aviona F-16 i raketnih sistema. Ovakva zavisnost od američkih resursa stavlja evropske vojne snage u nezavidan položaj, sa nedostatkom ključne opreme i resursa za obuku.
Pored finansijskih pitanja, postoji i dilema oko industrijske sposobnosti EU da ispuni potrebe Ukrajine za vojnom opremom. Proizvođači unutar EU suočavaju se sa izazovom povećanja proizvodnje artiljerijskih granata kako bi zadovoljili potrebe Ukrajine.
Što se tiče budućih planova, Trampova administracija nije jasno definisala svoj pristup Ukrajini, sa različitim viđenjima unutar kruga bliskih saradnika. Dok neki zagovaraju kompromise u zamenu za mir, drugi predlažu značajnu vojnu podršku i članstvo u NATO savezu za Kijev.
U međuvremenu, Tramp je najavio mogućnost razgovora sa ruskim predsednikom Putinom, dok istovremeno održava kontakte sa ukrajinskim liderom Zelenskim. Ova dinamika između ključnih aktera nagoveštava složen geopolitički scenario u kojem Ukrajina zauzima važnu ulogu.