Lider opozicije pridružio se mitingu koji poziva na poništavanje rezultata predsedničkih izbora u Venecueli

Lider opozicije pridružio se mitingu koji poziva na poništavanje rezultata predsedničkih izbora u Venecueli

Hiljade ljudi okupilo se u subotu na ulicama glavnog grada Venecuele, mašući nacionalnom zastavom i pevajući državnu himnu u znak podrške opozicionom kandidatu za koga veruju da je ubedljivo pobedio na predsedničkim izborima.

Vlasti su proglasile predsednika Nikolasa Madura za pobednika izbora prošle nedelje, ali tek treba da daju rezultate glasanja kako bi dokazali da je pobedio. Maduro je takođe pozvao svoje pristalice da prisustvuju „majci svih marševa“ u subotu u Karakasu.

Vlada je uhapsila stotine pristalica opozicije koji su izašli na ulice u danima nakon sporne ankete, a predsednik i njegovi kadrovi su zapretili da će zatvoriti i opozicionu liderku Mariju Korinu Mačado i njenog ručno izabranog predsedničkog kandidata Edmunda Gonzalesa.

U subotu su pristalice skandirale i pevale dok je Mačado stigao na miting u Karakasu. Ushićeni, zgnječili su se oko nje dok se penjala na podignutu platformu kamiona da se obrati masi.

Mačado, kojoj je Madurova vlada zabranila da se kandiduje 15 godina, krila se od utorka, rekavši da su njen život i sloboda ugroženi. Maskirani napadači opljačkali su u petak sedište opozicije, uzimajući dokumente i vandalizirajući prostor.

U subotu je podigla venecuelansku zastavu i obećala da se konačno bliži kraj režimu koji je primorao milione Venecuelanaca da odu.

Preko 50 zemalja izlazi na izbore 2024. godine

„Prevazišli smo sve prepreke! Sve smo ih oborili“, rekao je Machado. „Nikada režim nije bio tako slab.

Gonzales, koji se i dalje krije, nije viđen na događaju, a kada se miting završio, Machado je dobio majicu bez opisa i odbačen je na zadnjem delu motocikla.

Karmen Elena Garsija, 57-godišnja ulična prodavačica, bila je na mitingu iako se plašila rekonstrukcije vlade.

„Moraju da poštuju mene i moraju da poštuju sve Venecuelance koji su glasali protiv ove vlade“, rekao je Garsija. „Nećemo prihvatiti da nam ukradu glasove. Oni moraju da poštuju naše glasove.”

Maduro je u petak na konferenciji za novinare izjavio da članovi opozicije planiraju napad u naselju Karakas u subotu. Rekao je da je naredio oružanim snagama da čuvaju kvart.

Dok se kolona provladinih motociklista, koji su u prošlosti služili kao milicija za Madura, vozila u blizini mitinga opozicije, nije bilo sukoba. Bilo je samo malo prisustva policije.

Organizacija američkih država pozvala je u subotu na „pomirenje i pravdu“ u Venecueli, rekavši „neka svi Venecuelanci koji se izražavaju na ulicama pronađu samo odjek mira, mir koji odražava duh demokratije“.

Mačado i Gonzales, 74-godišnji bivši diplomata, rekli su da su podaci koje su dobili od glasačkih mašina u biračkim centrima širom zemlje pokazuju da je Maduro klizištem izgubio svoju kandidaturu za treći šestogodišnji mandat.

Analiza Asošiejted presa o listi glasanja koje je objavila opoziciona koalicija pokazuje da je Gonzales osvojio znatno više glasova na izborima nego što je vlada tvrdila, što dovodi u ozbiljnu sumnju zvaničnu izjavu da je Maduro pobedio.

U petak kasno, viši sud Venecuele, Vrhovni sud pravde, naložio je Nacionalnom izbornom veću pod kontrolom Madura da za tri dana preda liste za prebrojavanje glasova. Bilo je poziva više vlada, uključujući Madurove bliske regionalne saveznike, da izborne vlasti Venecuele objave rezultate na nivou okruga, kao što je to bilo nakon prethodnih izbora.

AP je obradio skoro 24.000 slika lista, što predstavlja rezultate sa 79% glasačkih mašina. Svaki list kodiran glas se računa u KR kodovima, koje je AP programski dekodirao i analizirao, što je rezultiralo tabelama od 10,26 miliona glasova.

Prema proračunima, Gonzales je dobio 6,89 miliona glasova, što je skoro pola miliona više nego što vlada kaže da je Maduro pobedio. Tabele takođe pokazuju da je Maduro dobio 3,13 miliona glasova iz objavljenih lista.

Poređenja radi, Nacionalni izborni savet je u petak saopštio da je na osnovu 96,87 odsto lista, Maduro osvojio 6,4 miliona glasova, a Gonzales 5,3 miliona. Predsednik Nacionalnog izbornog veća Elvis Amoroso pripisao je kašnjenje u podnošenju kompletnih rezultata napadima na „tehnološku infrastrukturu“.

Obračunski listovi, poznati na španskom kao „actas“, su dugački ispisi koji podsećaju na račune za kupovinu. Oni su dugo važili za ultimativni dokaz izbornih rezultata u Venecueli.

AP nije mogao nezavisno da proveri autentičnost 24.532 lista koje je dostavila opozicija. AP je uspešno izvukao podatke iz 96% dostavljenih glasova, dok je preostalih 4% slika previše loših za raščlanjivanje.

Bajdenova administracija čvrsto je dala podršku opoziciji. Američki državni sekretar Entoni Blinken objavio je u četvrtak saopštenje u kojem se poziva na „ogromne dokaze da je Gonzales pobednik i diskredituje zvanične rezultate Nacionalnog izbornog veća.

Gonzales je na Ks objavio poruku u kojoj se zahvaljuje SAD „što su priznale volju naroda Venecuele“.

Maduro je u petak rekao da bi SAD trebalo da se drže podalje od politike Venecuele.

Venecuela se nalazi na vrhu najvećih svetskih dokazanih rezervi sirove nafte i nekada se hvalila najnaprednijom ekonomijom Latinske Amerike, ali je ušla u slobodan pad obeležen hiperinflacijom od 130.000% i široko rasprostranjenom nestašicom nakon što je Maduro preuzeo kormilo 2013. Više od 7,7 miliona Venecuelanaca je pobeglo iz zemlje od 2014. godine, najveći egzodus u novijoj istoriji Latinske Amerike.

Američke sankcije za naftu samo su produbile bedu, a Bajdenova administracija — koja je ublažavala ta ograničenja — sada će verovatno ponovo da ih pojača osim ako Maduro ne pristane na neku vrstu tranzicije.

Brazil, Kolumbija i Meksiko su uložili niz diplomatskih napora da ubede Madura da dozvoli nepristrasnu reviziju glasanja. Vlade tri zemlje objavile su u četvrtak zajedničko saopštenje u kojem su pozvale izborne vlasti Venecuele da „brzo napreduju i javno objave“ detaljne podatke o glasanju.

Maduro i njegov menadžer kampanje, predsednik Narodne skupštine Horhe Rodrigez, pokušali su u petak da diskredituju liste koje je opozicija postavila na internet, tvrdeći da im nedostaju potpisi predstavnika izbornog veća, kao i radnika anketa i predstavnika stranaka.

Nisu priznali da su vojnici, civilna milicija, policija i lojalisti vladajuće Ujedinjene socijalističke partije Venecuele, blokirali neke predstavnike opozicije da uđu na birališta, prisustvuju glasanju i potpišu i dobiju kopije obračunskih listova.