Lider Čilea želi da država učestvuje u ekstrakciji litijuma

Lider Čilea želi da država učestvuje u ekstrakciji litijuma

Predsednik Gabrijel Borić najavio je u četvrtak plan da se od privatnih kompanija zahteva da uzmu čileansku vladu kao partnera u vađenju litijuma, koji je u velikoj potražnji širom sveta za korišćenje u električnim baterijama.

Borić, koji je govorio na nacionalnoj medijskoj mreži, rekao je da će država učestvovati u celom ciklusu proizvodnje litijuma u ​​„javno-privatnoj saradnji” koju će vlada kontrolisati.

„Svaka privatna kompanija, bilo strana ili domaća, koja želi da eksploatiše litijum u Čileu, mora da bude partner sa državom“, rekao je on.

Čile ima treće najveće svetske rezerve litijuma, sa 9,6 miliona tona, iza Bolivije sa 21 milion i Argentine sa 19,3 miliona, prema Geološkom zavodu SAD. Ali Čile je prošle godine bio drugi najveći proizvođač na svetu sa procenjenih 39.000 metričkih tona, posle Australije, sa 61.000 tona.

Borić želi da stvori Nacionalnu litijumsku kompaniju koja bi bila partner sa privatnim kompanijama, ali je priznao da se to verovatno neće dogoditi brzo jer bi za to bila potrebna podrška apsolutne većine u oba doma Kongresa, koja je rascepkana među različitim partijama.

U međuvremenu, rekao je on, državna Nacionalna korporacija za bakar potpisaće ugovore sa privatnim licima za ekstrakciju litijuma.

Trenutno postoje dve kompanije koje kopaju litijum u Čileu: američka kompanija Albemarle i čileansko hemijsko i rudarsko društvo (Sokuimich), koje već tri decenije kontroliše Hulio Ponce, čiji je tast pokojni diktator Augusto Pinoče. Borić je rekao da će Ponceovi ugovori biti poštovani.

Borić je rekao da će Vlada, osim što se bavi rudarstvom, promovisati razvoj litijumskih proizvoda sa dodatnom vrednošću, sa ciljem da postane vodeći svetski proizvođač litijuma.

Ministarka rudarstva Marcela Hernando nedavno je rekla Kongresu da vlada ne može sama napredovati u eksploataciji litijuma jer su „tehnologija i znanje u privatnoj industriji“.

Potrebno je javno-privatno partnerstvo, rekao je Hernando, ali je dodao da je „država vlasnik litijuma“, što je „beskompromisna“ pozicija vlade.

Sokuimich je prošle godine platio vladi više od 5 milijardi dolara od svog iskopavanja litijuma, što je skoro duplo više od prihoda koje je ostvarila državna kompanija za bakar. Isplate Albemarle-a iznosile su 600 miliona dolara.

Stručnjaci procenjuju da će potražnja za litijumom znatno porasti u naredne dve decenije zbog prelaska na obnovljive izvore energije širom sveta i činjenice da električna vozila koriste litijumske baterije.