Libijske snage bezbednosti oslobodile bivšeg ministra čije je pritvor doveo do zatvaranja naftnih polja

Libijske snage bezbednosti oslobodile bivšeg ministra čije je pritvor doveo do zatvaranja naftnih polja

Bezbednosne vlasti u glavnom gradu Libije Tripoliju oslobodile su bivšeg ministra u subotu manje od nedelju dana nakon njegovog pritvora, što je navelo njegove pripadnike da zatvore ključna naftna polja, rekao je plemenski starešina, prenosi AP.

Bivši ministar finansija Faraj Bumatari, koji potiče iz plemena al-Zavi na jugoistoku Libije, izašao je u subotu popodne iz pritvora u Tripoliju, rekao je al-Senusi al-Zavi, jedan od starešina plemena.

„Razgovarao sam s njim telefonom i on čeka let za istok“ Libije, rekao je al-Zavi telefonom Asošijeted presu.

Bumatarija je ranije ove nedelje pritvorila Agencija za unutrašnju bezbednost sa sedištem u Tripoliju, koja je u savezu sa vladom premijera Abdula Hamida Dbeibaha, javljaju lokalni mediji.

Prema al-Zaviju, njegovo pritvaranje je izazvano njegovom nastojanjem da zameni Sadika al-Kabira na mestu guvernera Centralne banke Libije. Al-Kabir, figura koja izaziva podele u Libiji, bliski je saveznik Dbeibaha.

Dbeibahova vlada nije komentarisala Bumatarijev pritvor.

Da bi iznudili njegovo oslobađanje, Bumatarijevo pleme je zatvorilo ključna naftna polja, koja proizvode stotine hiljada barela dnevno.

Al-Zavi nije rekao kada će dozvoliti nastavak proizvodnje nafte. Lokalni mediji, međutim, navode da tehnički timovi rade na ponovnom pokretanju proizvodnje sa zatvorenih polja.

Cenjena proizvodnja nafte u Libiji bila je podvrgnuta višestrukim zatvaranjima iz različitih političkih razloga i zahteva lokalnih demonstranata tokom haotične decenije od pobune protiv bivšeg lidera Moamera Gadafija koju podržava NATO 2011.

Severnoafrička zemlja podeljena je između dve rivalske vlade, od kojih svaka podržava međunarodni pokrovitelji i brojne naoružane milicije na terenu.