Libijci žele okončanje podela u zemlji i zavađenih političara za održavanje izbora, kaže izaslanik UN-a

Libijci žele okončanje podela u zemlji i zavađenih političara za održavanje izbora, kaže izaslanik UN-a

Libijcima iz rivalskih regiona i svih sfera života dosta je podela u zemlji i žele da politički igrači okončaju svoj višegodišnji ćorsokak i pristanu na održavanje nacionalnih izbora, što je ključni korak ka miru u naftom bogatoj severnoafrička zemlja, rekao je u sredu zamenik predstavnika UN.

Stefani Kuri rekla je Savetu bezbednosti UN da se sastajala sa političkim liderima, predstavnicima civilnog društva, akademicima, ženskim grupama, vojnim liderima i drugima na istoku i zapadu zemlje koja su rivali kako bi saslušala njihove stavove. Ona je rekla da postoji konsenzus da trenutni „status kvo nije održiv“ – i da politički proces treba da napreduje ka izborima.

Libija je upala u haos nakon što je pobuna koju podržava NATO zbacila i ubila dugogodišnjeg diktatora Moamera Gadafija 2011. U haosu koji je usledio, zemlja se podelila, sa rivalskim administracijama na istoku i zapadu koje podržavaju odmetničke milicije i strane vlade.

Trenutna politička kriza u zemlji proizilazi iz neuspeha održavanja izbora 24. decembra 2021. i odbijanja premijera Abdula Hamida Dbeibaha — koji je predvodio prelaznu vladu u glavnom gradu Tripolija — da podnese ostavku. Kao odgovor, libijski parlament sa sedištem na istoku imenovao je rivalskog premijera koji je suspendovan. Istokom sada upravlja premijer Osama Hamad, dok moćni vojni komandant Kalifa Hifter i dalje ima vlast.

Kouri, najviši zvaničnik UN-a u Libiji od ostavke specijalnog predstavnika Abdoulaiea Bathilia u aprilu, rekao je da su mnogi Libijci sa kojima je razgovarala signalizirali važnost „pakta“ ili sporazuma koji bi potvrdio, između ostalog, poštovanje suparničkih strana prema ishod izbora. Oni su takođe izrazili duboku zabrinutost zbog podela u zemlji i paralelnih vlada i dali ideje o mapi puta do izbora, rekla je ona.

„Dok se institucionalne i političke podele produbljuju, obični Libijci žude za mirom, stabilnošću, prosperitetom i pomirenjem“, rekao je Kuri. „Libijcima je potrebna odlučna i ujedinjena akcija za unapređenje političkog procesa uz podršku međunarodne zajednice.

Bathili je u februaru upozorio zavađene političke aktere u zemlji da će Libija, ako hitno ne formiraju jedinstvenu vladu i krenuti ka izborima, kliziti u „dezintegraciju“.

Tri afričke zemlje u vijeću – Sijera Leone, Alžir i Mozambik kojima se pridružila Gvajana – navele su u zajedničkoj izjavi u srijedu da „Vijeće sigurnosti mora ostati posvećeno inkluzivnom političkom procesu pod vodstvom Libije i u vlasništvu Libije, uz pomoć Ujedinjenih nacija… za održavanje nacionalnih izbora“.

Četiri zemlje pozvale su rivalske političke igrače „da se pomaknu sa ukorijenjenih institucionalnih i političkih pozicija, razriješe svoje razlike, izgrade konsenzus i olakšaju održavanje nacionalnih izbora“.

Zamenik američkog ambasadora Robert Vud rekao je da Sjedinjene Države takođe nastavljaju da čvrsto podržavaju napore političke misije UN da „približi Libiju otključavanju održivog procesa ka izborima koji su već kasnili”.

„Napredak ka većoj vojnoj integraciji ostaje ključan za reafirmaciju libijskog suvereniteta i sprečavanje da se Libija uplete u regionalna previranja“, rekao je on.

Osvrćući se na ruske akcije u Libiji, Vud je rekao Savetu da su Sjedinjene Države nedavno sankcionisale „rusko državno preduzeće Goznak zbog proizvodnje lažne valute na globalnom nivou i štampanja lažne libijske valute u vrednosti od više od milijardu dolara, što je pogoršalo ekonomske izazove Libije.

Libija je pod embargom UN-a na oružje, a Vud je rekao da Sjedinjene Države takođe primećuju „sa posebnom zabrinutošću nedavne izveštaje o vojnim brodovima Ruske Federacije koji istovaraju vojnu opremu u Libiji“.

Ambasador Libije u UN-u Taher El-Soni, koji predstavlja međunarodno priznatu vladu na zapadu, naglasio je da je nacionalno pomirenje jedini način da se ponovo izgradi društvena kohezija i poverenje između rivala, ujedini zemlja i otvori put za izbore.

„Umorni smo i siti od zastoja i začaranog kruga kroz koji prolazimo već decenijama“, rekao je on. „Umorni smo i umorni smo od predavanja o tome šta da radimo, a šta ne,“ i od neaktivnosti Saveta bezbednosti.

„Umorni smo i dosta nam je da koristimo Libiju kao posrednika za određene zemlje i regionalne sile za sebične pohlepne bitke, od kojih neke imaju kolonijalne ambicije“, rekao je El-Soni.

On je pozvao Savet bezbednosti da „ostavi Libiju na miru“ i pusti narod da odlučuje o svojoj budućnosti i „preuzmu svoju sudbinu u svoje ruke“.