Libijski premijer suspendovao je u nedelju ministarku spoljnih poslova Najlu Manguš i uputio je na istragu nakon što je izraelski ministar spoljnih poslova Eli Koen sastao sa njom prošle nedelje uprkos tome što zemlje nemaju formalne odnose, piše Rojters.
Izjava Izraela o sastanku, u kojoj se navodi da su ministri razgovarali o mogućoj saradnji, izazvala je male proteste u Libiji, koja ne priznaje Izrael.
Ministarstvo spoljnih poslova Libije saopštilo je da je Manguš odbio sastanak sa predstavnicima Izraela i da je ono što se dogodilo „nepripremljen, slučajan susret tokom sastanka u italijanskom ministarstvu spoljnih poslova“.
U saopštenju libijskog ministarstva se navodi da interakcija nije uključivala „nikakve razgovore, dogovore ili konsultacije“ i dodaje da ministarstvo „obnavlja svoje potpuno i apsolutno odbijanje normalizacije“ sa Izraelom.
Od 2020. Izrael je krenuo u normalizaciju odnosa sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinom, Marokom i Sudanom kroz takozvane „Abrahamove sporazume“ uz posredovanje Sjedinjenih Država.
„Razgovarao sam sa ministrom spoljnih poslova o velikom potencijalu za dve zemlje u njihovim odnosima“, naveo je Koen u saopštenju.
Sastanak je vodio italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani, saopštilo je izraelsko ministarstvo spoljnih poslova, dodajući da je razgovarano o mogućoj saradnji i izraelskoj pomoći u humanitarnim pitanjima, poljoprivredi i vodoprivredi.
Koen je rekao da je razgovarao sa Mangoushom o važnosti očuvanja jevrejskog nasleđa u Libiji.
Libijska spoljna politika je komplikovana godinama sukoba i ogorčenim unutrašnjim podelama oko kontrole vlade i legitimnosti bilo kakvih poteza administracije Tripolija.
Vlada nacionalnog jedinstva uspostavljena je početkom 2021. kroz mirovni proces koji podržavaju UN, ali njen legitimitet je od početka 2022. osporen od strane parlamenta sa sjedištem na istoku nakon neuspjelog pokušaja održavanja izbora.
Parlament je odbacio prethodne spoljnopolitičke poteze GNU-a, uključujući sporazume koje je postigao sa Turskom, i podvrgnuti pravnim osporavanjima.
Savet Predsedništva, koji funkcioniše kao šef države, izdao je saopštenje u nedelju tražeći od premijera GNU Abdulhamida al-Dbeibaha pojašnjenje o tome šta se dogodilo.
Visoki državni savet, koji ima savetodavnu ulogu u libijskoj politici, izrazio je „iznenađenje“ izveštajima sa sastanka i rekao da odgovorni „treba da odgovaraju“.