Međunarodno priznata Vlada Libije sa sedištem u glavnom gradu Tripoliju naredila je proterivanje humanitarnih grupa koje je optužila da, ohrabrujući crnačke migrante da se nasele, menjaju etnički sastav stanovništva te zemlje, prenosi danas BBC.
Izdvojeno je deset grupa uključujući Lekare bez granica, Agenciju UN za izbeglice i Norveški savet za izbeglice.
„Ovaj plan naseljavanja migranata afričkog porekla u našu zemlju predstavlja neprijateljski čin. On ima za cilj da promeni demografski sastav zemlje i ugrožava ravnotežu libijskog društva“, rekao je portparol Uprave za unutrašnju bezbednost Salem Geit.
Jedna od optužbi je da međunarodne humanitarne grupe pomažu „ilegalne migrante tako što im obezbeđuju hranu, odeću i lekove, što je ohrabrilo ove migrante da Libiju smatraju krajnjom destinacijom, a ne tranzitnom zemljom“ na putu ka Evropi. Ali mnogi migranti kažu da to ne žele.
U odgovoru na saopštenje vlasti, Agencija UN za izbeglice (UNHCR) je rekla za BBC da ljudi kojima pomaže nisu „migranti“ već izbeglice i da radi uz saglasnost vlade u Tripoliju više od 30 godina, pružajući humanitarnu pomoć izbeglicama, tražiocima azila i ugroženim libijskim zajednicama.
Lekari bez granica (MSF) obustavili su rad u Libiji pre nedelju dana zbog kampanje libijskih vlasti protiv međunarodnih nevladinih organizacija.
Od svrgavanja libijskog lidera Moamera Gadafija 2011. godine, došlo je do sloma centralne vlasti, što je omogućilo jačanje naoružanih grupa i trgovaca ljudima. Zemlja je podeljena na dve suprotstavljene vlasti, na istoku i zapadu.
Godinama su migranti iz podsaharske Afrike podvrgnuti teškim povredama prava i dehumanizirajućem tretmanu u Libiji – uključujući ubijanje, porobljavanje ili silovanja što se pogoršalo zbog bezvlašća u toj zemlji.