Libanske snage bezbednosti uhapsile su čoveka osumnjičenog za pucnjavu ispred američke ambasade

Libanske snage bezbednosti uhapsile su čoveka osumnjičenog za pucnjavu ispred američke ambasade

Libanske bezbednosne snage uhapsile su čoveka za koga se sumnja da stoji iza prošlonedeljne pucnjave ispred američke ambasade severno od Bejruta u kojoj niko nije povređen, saopštila je policija u ponedeljak.

Snage unutrašnje bezbednosti navele su u saopštenju da su u predgrađu Bejruta pritvorile državljanina Libana rođenog 1997. godine. Osumnjičenog su identifikovali samo po inicijalima MK.

Vlasti su saopštile da je osumnjičeni priznao da je izvršio pucnjavu. Upotrebljeno oružje je oduzeto, a osumnjičeni je saslušan.

Portparol američke ambasade Džejk Nelson rekao je: „Zahvalni smo na brzoj i temeljnoj istrazi lokalnih vlasti.

Pucnji su ispaljeni u sredu uveče blizu ulaza u kompleks ambasade u Aukaru, severnom predgrađu Bejruta. Niko nije preuzeo odgovornost za pucnjavu i nisu poznati motivi.

Nakon pucnjave, libanska vojska je pokrenula istragu, koja je uključivala analizu snimaka sigurnosnih kamera iz tog područja.

Liban ima dugu istoriju napada na Amerikance.

Najsmrtonosniji od napada dogodio se u oktobru 1983. godine, kada je kamion bombaš samoubica uleteo u četvorospratnu zgradu, ubivši 241 američkog pripadnika vojske u kasarni američkih marinaca na aerodromu u Bejrutu.

Ranije te godine, 18. aprila 1983, u bombaškom napadu na američku ambasadu u Bejrutu poginule su 63 osobe, uključujući najmanje 17 Amerikanaca. Među poginulima su i najviši zvaničnici CIA. Američki zvaničnici okrivili su libansku militantnu grupu Hezbolah koju podržava Iran.

Nakon tog napada, ambasada je premeštena iz centralnog Bejruta u hrišćansko predgrađe Aukar, severno od libanske prestonice.

20. septembra 1984. bombaš samoubica je udario u kompleks ambasade u Aukaru, ubivši sebe i još 14 drugih, što je dovelo do zatvaranja ambasade.

Sjedinjene Države su povukle sve diplomate iz Bejruta u septembru 1989. i nisu ponovo otvorile svoju ambasadu do 1991. godine.

2008. godine, eksplozija je pogodila vozilo američke ambasade u severnom Bejrutu, ubivši najmanje tri Libanca koji su se zatekli u blizini automobila i ranivši njegovog libanskog vozača. Ranjen je i jedan američki prolaznik.

1976. godine, američki ambasador Frensis E. Meloj mlađi i njegov pomoćnik Robert O. Voring, oteti su i ubijeni u Bejrutu. 1984. godine, Vilijama Baklija, šefa stanice CIA u Bejrutu, otela je i ubila grupa Islamski džihad koju podržava Iran.