Zimska oluja zahvatila SAD: Letovi otkazani, autoputevi zatvoreni

Zimska oluja zahvatila SAD: Letovi otkazani, autoputevi zatvoreni

Brutalna zimska oluja dovela je do nestanka struje u Kaliforniji, zatvorila međudržavne autoputeve od Arizone do Vajominga i izazvala više od 1.500 otkazivanja letova u sredu – a najgore neće proći još nekoliko dana., prenosi AP.

Nekoliko mesta je bilo netaknuto divljim vremenom, neka u suprotnom ekstremu: dugogodišnji rekordi oboreni su u gradovima na srednjem zapadu, srednjem Atlantiku i jugoistoku.

Zimska oluja je snažno pogodila severni deo zemlje, zatvarajući škole, kancelarije, čak i zatvarajući zakonodavno telo Minesote. Putovanje je bilo teško. Vremenski uslovi su doprineli više od 1.500 otkazivanja letova u SAD, prema usluzi za praćenje FlightAvare. Više od 400 njih trebalo je da stigne ili ode iz Mineapolis-St. Paul International Airport. Još 5.000 letova odloženo je širom zemlje.

Na severozapadu Pacifika, jaki vetrovi i jak sneg u Kaskadnim planinama sprečili su timove za pretragu da dođu do tela trojice penjača poginulih u lavini na vašingtonskom Kolčak vrhu tokom vikenda. Dva stručnjaka iz Severozapadnog centra za lavinu su u sredu izašla na lice mesta kako bi utvrdili da li uslovi dozvoljavaju pokušaj oporavka kasnije ove nedelje.

Snažni vetrovi bili su najveći problem u Kaliforniji, rušeći drveće i dalekovode. Do srede popodne, više od 65.000 potrošača u državi ostalo je bez struje, navodi PowerOutage.us.

Jednogodišnje dete je teško povređeno kada se sekvoja srušila na kuću u Boulder Kriku, zajednici u planinama Santa Kruz južno od San Franciska, izvestio je KTVU.

Upozorenje na mećavu izdato je za planine okruga Los Anđeles, Ventura i Santa Barbara, koje je na snazi od četvrtka do 16 časova ujutru. U subotu, saopštila je Nacionalna meteorološka služba.

„Skoro cela populacija Kalifornije će moći da vidi sneg sa neke tačke gledišta kasnije ove nedelje ako pogleda u pravom smeru (tj. prema najvišim brdima u blizini)“, tvitovao je klimatski naučnik sa UCLA Daniel Svain.

Više od 320 kilometara deonica Interstate 40 od centralne Arizone do linije Novog Meksika zatvorena je zbog snega i naleta vetra do 129 km/h. Hiljade je bilo bez struje u Arizoni.

U severnom delu SAD – regionu naviklom na jak sneg – snežne padavine bi mogle biti istorijske. Više od 50,8 centimetara moglo bi se nagomilati u delovima Minesote i Viskonsina, saopštila je Nacionalna meteorološka služba. Prema meteorološkoj službi, najveći zabeleženi sneg u gradovima pobratimima iznosio je 72 centimetra od 31. oktobra do 3. novembra 1991. godine.

Temperature bi mogle da padnu na minus 29 stepeni Celzijusa u četvrtak i na minus 32 C u petak u Grand Forksu, Severna Dakota. Zahlađenje od vetra može pasti na minus 46 C, rekao je Nejtan Rik, meteorolog iz Grand Forksa.

Udari vetra mogu dostići brzinu od 80 km/h u zapadnoj i centralnoj Minesoti, što će dovesti do „značajnog duvanja i nanošenja snega sa uslovima zabele na otvorenim područjima“, saopštila je meteorološka služba.

Oluja će krenuti ka istočnoj obali kasnije ove nedelje. Mesta koja nemaju sneg mogu dobiti opasne količine leda. Prognostičari očekuju do 1,3 centimetra leda u delovima južnog Mičigena, severnog Ilinoisa i nekim istočnim državama.

Vremenske prilike su čak navele oko 90 crkava u zapadnom Mičigenu da otkažu službe u Pepelnicu, izvestila je VZZM-TV.

Potencijalna ledena oluja ima na ivici zvaničnike elektroprivrede. Skoro 1.500 radnika na liniji spremno je da bude angažovano ako led izazove prekide, rekao je Met Pol, izvršni potpredsednik distributivnih operacija kompanije DTE Electric iz Detroita. Rekao je da bi pola inča leda moglo da izazove stotine hiljada prekida rada.

Pola inča leda koji pokriva žicu „ekvivalentno je posedovanju klavira za bebu na tom jednom rasponu žice, tako da je težina značajna“, rekao je Pol.

Elektroprivrede iz Mičigena DTE Energi i Consumers Energi prijavile su ukupno 35.000 kupaca bez usluge zbog oluje u sredu uveče.

Dok se sever SAD suočava sa zimskom eksplozijom, meteorolog Nacionalne meteorološke službe Ričard Ban rekao je da su neki gradovi srednjeg Atlantika i jugoistoka postavili nove oznake visoke temperature za nekoliko stepeni.