Letonija produžila vanredno stanje na granici sa Belorusijom

Letonija produžila vanredno stanje na granici sa Belorusijom

I pored primedbi Ministarstva pravde, letonska vlada je podržala očuvanje vanrednog stanja u regionima koji se graniče sa Belorusijom do 10. februara sledeće godine, piše „Evropska istina“, prenosi LSM kanal.

Zbog priliva migranata, Belorusija je 11. avgusta prošle godine proglasila vanredno stanje u samoupravnim regionima koji se graniče sa Belorusijom, a sledeće produženje ovog režima ističe istog novembra. Ministarstvo unutrašnjih poslova je ponudilo da se ponovo produži, a vlada je to podržala: do 10. februara vanredno stanje ostaje u oblastima Ludzen, Kraslav, Augšdaugava i Daugavpils.

Odluka nije bila jednoglasna jer se Ministarstvo pravde protivilo produženju. Agencija smatra da za to nema zakonskog osnova, budući da je vanredno stanje poseban privremeni režim, a u navedenim organima samouprave je na snazi više od godinu dana, odnosno dovoljno dugo da se ispraviti „običnu“ normativnu regulativu, ako ona ne daje mogućnost da se obezbedi nepovredivost granica zemlje i spreči ilegalna migracija.

Na to je premijer Kristijanis Karinš napomenuo da su argumenti Ministarstva pravde jasni, pa bi sledeći ministar unutrašnjih poslova mogao da dobije zadatak da zaista promeni regulatorni okvir kako ne bi bilo potrebno da se vanredno stanje produžava iznova i iznova.

Trenutno je u toku izgradnja ograde na granici sa Belorusijom. Sredinom oktobra bilo je spremno 14 km, u izgradnji je bilo još 40 km, a ukupna dužina letonsko-beloruske granice iznosila je 1.173 km.

U nedavnom izveštaju organizacije za ljudska prava Amnesti internešenel tvrdi se da su izbeglice i migranti proizvoljno pritvarani, mučeni i primorani da se „dobrovoljno“ vrate u svoje zemlje na granici Letonije. Ministarstvo unutrašnjih poslova i Granična straža kategorički negiraju ove optužbe. Još u avgustu, ombudsman Juris Jansons izjavio je da su tvrdnje Amnesti internešenela o brutalnom postupanju prema migrantima na granici Letonije bile lažne.

U avgustu je u pismu upućenom ministru unutrašnjih poslova Letonije, komesarka za ljudska prava Saveta Evrope Dunja Mijatovič izrazila zabrinutost zbog izveštaja o brutalnom postupanju letonskih graničara prema migrantima na beloruskoj granici.