Lekovi protiv gojaznosti nisu na osnovnoj listi SZO, ali su dodani lekovi za ebolu

Lekovi protiv gojaznosti nisu na osnovnoj listi SZO, ali su dodani lekovi za ebolu

Lekovi za gojaznost neće se pridružiti najnovijoj listi esencijalnih lekova Svetske zdravstvene organizacije (SZO), ali će lekovi za bolesti, uključujući ebolu i multiplu sklerozu, biti, pokazuju dokumenti koje je objavila agencija UN.

Lista esencijalnih lekova SZO je katalog lekova koji bi trebalo da budu dostupni u svim zdravstvenim sistemima koji funkcionišu.

Uključivanje na listu može imati veliki značaj za pristup: na primer, stručnjaci kažu da je dodavanje lekova protiv HIV-a 2002. pomoglo da oni budu mnogo dostupniji pacijentima sa AIDS-om u siromašnijim zemljama.

Grupa američkih akademika predložila je da se lekovi za gojaznost po prvi put uvrste na listu SZO ranije ove godine, posebno fokusirajući se na aktivni sastojak liraglutid u Novo Nordisk-ovom (NOVOb.CO) leku za gojaznost Sakenda.

Međutim, stručni panel SZO je u sredu preporučio da se ne dodaju lekovi za mršavljenje, navodeći „neizvesnu dugoročnu kliničku korist i bezbednost u ovoj populaciji pacijenata“.

Benedikt Huttner, vođa tima SZO za EML, rekao je na konferenciji za novinare u sredu da postoje i „neizvesnosti“ oko toga koliko dugo treba koristiti tretmane „jer često kada prestanete sa tretmanima dolazi do ponovnog povećanja telesne težine“.

Ali on je rekao da se lekovi mogu ponovo razmotriti u budućnosti kada bude više dugoročnih dokaza.

Odluka je deo šireg ažuriranja liste nakon sastanka stručnjaka u Ženevi u aprilu. Dokument je osmišljen da usmerava vladine odluke o kupovini u zemljama sa niskim i srednjim prihodima.

Stručnjaci su dodali druge nove tretmane. Na primer, po prvi put je dodat trio lekova koji se mogu pojedinačno koristiti za lečenje multiple skleroze, uključujući generičke i bioslične verzije gde su dostupne.

Tri leka su kladribin, brenda Mavenclad od strane EMD Serono i Merck KGaA (MRCG.DE); glatiramer acetat, brendiran Copakone i prodat od strane Teva Pharmaceuticals; i rituksimab, brendiran kao Ritukan/Mabthera i obično ga prodaje Roche (ROG.S).

Panel je rekao da će njihovo uključivanje „odgovoriti na važnu potrebu javnog zdravlja i podržati globalne napore zagovaranja za smanjenje globalnog tereta multiple skleroze“.

„Raste cene i poremećaji u lancu snabdevanja znače da se sve zemlje sada suočavaju sa sve većim problemima u obezbeđivanju doslednog i ravnopravnog pristupa mnogim esencijalnim lekovima sa zagarantovanim kvalitetom“, rekao je dr Tedros Adhanom Gebrejesus, generalni direktor SZO, u izjavi.

„SZO je posvećena pružanju podrške svim zemljama da prevaziđu ove prepreke kako bi povećali pristup uz pravičnost.

Dva tretmana monoklonskim antitelima za ebolu Zaire su takođe dodata na listu: anzuvimab, koji proizvodi Ridgeback Biotherapeutics sa brendom Ebanga; i Regeneron Pharmaceuticals (REGN.O) Inmazeb, koji se sastoji od kombinovanih atoltivimaba, maftivimaba i odesivimaba.

Dodati su i naltrekson i akamprozat, koji su dostupni kao generici i dizajnirani za lečenje poremećaja upotrebe alkohola, kao i gotova terapeutska hrana (RUTF) za lečenje teške pothranjenosti kod dece mlađe od pet godina.

Ukupno je na liste za odrasle i decu dodato 36 artikala, čime je 502 leka za odrasle i 361 za decu.

Za COVID-19, stručnjaci SZO su predložili da se doda odeljak o terapiji koji ukazuje na redovno ažurirane smernice za lečenje COVID-a agencije UN, umesto da uključuje pojedinačne lekove, s obzirom na epidemiju koja se brzo menja i činjenicu da se osnovna lista ažurira samo svake dve godine .

Stručnjaci su odbacili kremu za sunčanje za prevenciju raka kože, posebno za osobe sa albinizmom. Priznali su važnost proizvoda za sve, ali su rekli da je potrebno više istraživanja pre nego što bude prikladan za listu.

Nove verzije liste – 23. za odrasle i 9. za decu – biće objavljene u celosti kasnije ove godine.