Medicinski timovi u Gazi suočeni sa jezivim posledicama izraelskih napada na decu

Medicinski timovi u Gazi suočeni sa jezivim posledicama izraelskih napada na decu

Međunarodni tim lekara nedavno je posetio bolnicu u centralnoj Gazi kako bi pružio pomoć u ovoj ratom pogođenoj oblasti. Ono što su zatekli ostavilo ih je zapanjenim i potresenim. Jezivi uticaj izraelskih napada na palestinsku decu bio je težak za prihvatiti, čak i za iskusne medicinske stručnjake.

Jedno dete izgubilo je život od teške povrede mozga uzrokovane izraelskim udarom, u kojem mu je lobanja slomljena. Njegova rođaka, beba, još uvek se bori za život, a deo lica joj je teško oštećen. S druge strane, desetogodišnji dečak, koji nije bio svestan da su mu roditelji stradali u istom udaru, bio je preplavljen bolom i tugom. Pored njega je bila njegova sestra, koju nije prepoznao jer su joj opekotine zahvatile skoro celo telo.

Ove tužne priče su samo deo slike koju su svedočili lekari i medicinsko osoblje koji su se borili u prenatrpanim bolnicama Gaze, koje su teško pogođene dugotrajnim sukobom. Prema rečima Tanje Haj-Hasan, lekara na pedijatrijskoj intenzivnoj nezi iz Jordana, većina njenog vremena provodi se boreći za život dece. Često su prostorije bolnica prepune pacijenata, a mnogi od njih su deca umotana u zavoje i maske sa kiseonikom.

Zdravstveni sistem u Gazi suočava se s ozbiljnom krizom. Od 36 bolnica u Gazi, samo nekoliko njih delimično funkcioniše. Ostale su ili zatvorene ili jedva funkcionalne zbog nedostatka goriva, lekova i osoblja. Bolnice kao što je Al-Aksa Martirs suočavaju se s enormnim brojem pacijenata, ali sa sve manje medicinskog osoblja koje je u mogućnosti da im pruži adekvatnu negu.

Osim toga, hiljade ljudi, koji su proterani iz svojih domova tokom sukoba, žive u neposrednoj blizini bolnica, nadajući se da će biti bezbedni. Međutim, bolnice su često bile na meti izraelskih udara, što je dodatno pogoršalo već tešku situaciju.

Rat u Gazi je imao pogubne posledice. Prema podacima Ministarstva zdravlja Gaze, više od 32.000 Palestinaca je ubijeno, a skoro 75.000 ranjeno. Ovi brojevi ne prave razliku između boraca i civila, ali Ministarstvo tvrdi da su oko dve trećine žrtava bile žene i deca.

Humanitarne organizacije apeluju na Izrael da omogući neometan priliv pomoći u Gazu, kako bi se ublažile patnje civilnog stanovništva. Međutim, kompleksne inspekcijske procedure na granici, nastavljene borbe i narušavanje javnog reda otežavaju pružanje hitne medicinske pomoći.

Dok se međunarodna zajednica trudi da pruži podršku Palestincima u Gazi, teška situacija u ovoj oblasti nagoveštava da će biti potrebno mnogo vremena i napora da se prevaziđe ova humanitarna kriza.