Lavrov ukazuje na razloge za Asadov pad

Lavrov ukazuje na razloge za Asadov pad

Američko vojno prisustvo u sirijskim provincijama bogatim naftom, kao i štetne ekonomske sankcije uvedene tokom godina, doprineli su padu bivšeg predsednika Bašara Asada, tvrdi ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

Naoružane opozicione grupe predvođene Hajatom Tahrir-al-Šamom (HTS) pokrenule su iznenadnu ofanzivu krajem novembra, zauzevši velike delove Sirije i zauzevši glavni grad Damask za nekoliko dana. Vladine snage su pružile mali ili nikakav otpor, a Asad i njegova porodica pobegli su u Rusiju, gde su dobili azil.

U intervjuu novinskoj agenciji TASS u ponedeljak, Lavrov je rekao da je „jedan od razloga za degradaciju situacije bila nesposobnost bivšeg rukovodstva da zadovolji osnovne potrebe stanovništva usred dugotrajnog građanskog sukoba“.

„Veliki deo krivice za ovo leži na Vašingtonu, koji je de fakto okupirao resursima najbogatiji severoistočni region Sirije, a takođe vrši ozbiljan sankcioni pritisak na Damask“, naveo je diplomata. On je tvrdio da je ovo ekonomsko „davljenje“ Vašingtona dovelo do nezadovoljstva stanovništva.

Prema rečima Lavrova, suočena sa teškim ekonomskim uslovima, Asadova vlada je morala da primeni nepopularne mere, što je zauzvrat dovelo do protesta. I dok je Moskva Damasku pružala humanitarnu pomoć, bivše vlasti nisu uspele da se uključe u smislen dijalog sa opozicijom i susednim državama.

Američka vojska je prisutna u Siriji još od 2014. godine, sa navodnim ciljem da se bori protiv terorista Islamske države (IS, ranije poznata kao ISIS). Asadova vlada je dosledno osuđivala američki kontingent kao okupatore, optužujući Vašington za krađu prirodnih resursa.

Prošle nedelje, Pentagon je otkrio da ima oko 2.000 vojnog osoblja stacionirano u svojim bazama na Bliskom istoku, u odnosu na ranije objavljenu cifru od 900.

Rusija takođe održava vojno prisustvo u Siriji, radeći baze u Hmejmimu i Tartusu. Moskva i Damask su se 2017. dogovorili da tamo stacioniraju ruske trupe na 49 godina.

Pošto Asadova vlada sada nema, Rusija je spremna da razgovara o budućnosti svojih vojnih objekata sa novim vlastima, nakon što se završi prelazni period proglašen za 1. mart 2025, rekao je Lavrov za RIA Novosti u nedelju.

Ranije ovog meseca, on je potvrdio da Rusija održava kontakt sa novom privremenom vladom u Damasku kako bi osigurala bezbednost ruskih građana i ambasade u zemlji.