Lavrov obećava „punu zaštitu“ za svaku teritoriju koju je Rusija anektirala

Lavrov obećava „punu zaštitu“ za svaku teritoriju koju je Rusija anektirala

UJEDINjENE NACIJE – Najviši ruski diplomata u subotu je rekao da će regioni Ukrajine u kojima se održavaju rasprostranjeni referendumi biti pod „punom zaštitom“ Rusije ako budu pripojeni Moskvi, usred straha da bi Rusija mogla dalje eskalirati sukob, pa čak i upotrebiti nuklearni oružja, preneo je Rojters.

Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, obraćajući se Generalnoj skupštini UN i svetskim medijima u Njujorku, pokušao je da opravda februarsku invaziju Rusije na njenog suseda, ponavljajući lažne tvrdnje Moskve da je izabrana vlada u Kijevu nelegitimno postavljena, ispunjena neonacistima i ugnjetavanim Rusima. govornici na istoku zemlje.

Rusija je u petak pokrenula referendume u četiri istočna ukrajinska regiona sa ciljem da prisajedini teritoriju koju je zauzela silom. Kijev je rekao da su stanovnici bili primorani da glasaju i da im nije bilo dozvoljeno da napuste regione tokom četvorodnevnog glasanja, što su zapadne nacije odbacile kao lažnu nameru da opravda eskalaciju sedmomesečnog rata.

„Nakon tih referenduma, Rusija će naravno poštovati izraz volje onih ljudi koji dugi niz godina trpe zloupotrebe neonacističkog režima“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare nakon obraćanja skupštini.

Upitan da li bi Rusija imala osnova da koristi nuklearno oružje za odbranu anektiranih regiona Ukrajine, Lavrov je rekao da je ruska teritorija, uključujući teritoriju koja je „dalje upisana“ u ruskom ustavu u budućnosti, „pod punom zaštitom države“.

„Svi zakoni, doktrine, koncepti i strategije Ruske Federacije važe za celu njenu teritoriju“, rekao je on, posebno misleći na rusku doktrinu o upotrebi nuklearnog oružja.

Komentari su uslijedili nakon eksplicitnog upozorenja u četvrtak bivšeg predsjednika Dmitrija Medvedeva, saveznika ruskog predsjednika Vladimira Putina, da se svako oružje u arsenalu Moskve, uključujući strateško nuklearno oružje, može koristiti za odbranu teritorija uključenih u Rusiju.

Rusija optužuje Sjedinjene Države i druge da su strane u sukobu jer šalju oružje da pomognu Ukrajini da se odbrani. Verovatna aneksija ukrajinske teritorije postavlja pitanje kako bi Rusija mogla da odgovori na upotrebu zapadnog oružja u tim regionima.

Ukrajina je zatražila hitan sastanak Saveta bezbednosti UN zbog referenduma, pozivajući da se Rusija „povuče odgovornom za svoje dalje pokušaje da promeni međunarodno priznate granice Ukrajine kršenjem Povelje UN”, rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Oleg Nikolenko kasnije na Tviteru. Subota.

Putin je u sredu naredio prvu mobilizaciju zemlje od Drugog svetskog rata, u najavi u kojoj su neki Rusi brzo krenuli ka granicama, uz porast saobraćaja na graničnim prelazima sa Finskom i Gruzijom, a cene avio karata iz Moskve rastu.

Na pitanje u subotu zašto toliko Rusa napušta zemlju, Lavrov je ukazao na pravo na slobodu kretanja.

Putin je pokrenuo invaziju u punom obimu nakon što se požalio da širenje NATO alijanse predvođene SAD od raspada Sovjetskog Saveza predstavlja pretnju Rusiji.

Upitan da li može da predvidi buduće razgovore sa Sjedinjenim Državama kako bi se Rusija osećala sigurnijom u vezi sa onim što naziva zadiranjem u NATO, Lavrov je rekao da je Zapad taj koji je prekinuo prethodne diskusije. Njegov američki kolega državni sekretar Antoni Blinken prekinuo je razgovore uoči invazije, rekavši da je kretanje ruskih snaga na ukrajinskoj granici „veliko odbijanje diplomatije“.

„Ne kažemo ne kontaktima. I kada stignu predlozi u tom smislu, slažemo se. Ako naši partneri žele da se sretnu tiho da niko ne sazna za to, to je u redu, jer je uvek bolje razgovarati nego ne razgovarati“, rekao je Lavrov. „Ali u sadašnjoj situaciji, Rusija jednostavno neće učiniti prvi korak.

Lavrov je pokušao da prikaže opoziciju ruskom ratu u Ukrajini kao ograničenu na Vašington i zemlje pod njegovim uticajem. Rusija pokušava da prevaziđe svoju međunarodnu izolaciju otkako je skoro tri četvrtine Generalne skupštine glasalo za ukor Moskvi u martu.

Strateški partner Rusije Kina čvrsto je na ogradi, kritikujući zapadne sankcije Rusiji, ali ne podržava ili pomaže u vojnoj kampanji. U iznenađujućem priznanju, Putin je prošle nedelje rekao da je kineski lider Si Đinping zabrinut zbog Ukrajine.

Na pitanje da li je Rusija bila pod pritiskom Kine da okonča rat, Lavrov je rekao: „Možete reći svojim čitaocima, slušaocima, gledaocima da sam izbegavao da odgovorim na vaše pitanje.