Pokušaj Severne Koreje da postavi prvi špijunski satelit te zemlje u svemir propao je u sredu, što je nazadovalo nastojanju lidera Kim Džong Una da pojača svoje vojne sposobnosti dok raste tenzije sa Sjedinjenim Državama i Južnom Korejom, piše AP.
Posle neobično brzog priznanja neuspeha, Severna Koreja je obećala da će izvesti drugo lansiranje nakon što je saznala šta je pošlo po zlu sa njenim poletanjem rakete. To sugeriše da je Kim i dalje odlučan da proširi svoj arsenal oružja i izvrši veći pritisak na Vašington i Seul dok je diplomatija u zastoju.
Južna Koreja i Japan nakratko su pozvali stanovnike da se sklone nakon lansiranja.
Južnokorejska vojska saopštila je da spašava objekat za koji se pretpostavlja da je deo srušene severnokorejske rakete u vodama 200 kilometara zapadno od jugozapadnog ostrva Eočeongdo. Kasnije je Ministarstvo odbrane objavilo fotografije belog metalnog cilindra koji je opisao kao sumnjivi deo rakete.
Lansiranje satelita od strane Severne Koreje predstavlja kršenje rezolucija Saveta bezbednosti UN koje zemlji zabranjuju da izvrši bilo kakvo lansiranje zasnovano na balističkoj tehnologiji. Posmatrači kažu da su prethodna lansiranja satelita Severne Koreje pomogla da se poboljša njena raketna tehnologija dugog dometa, iako je poslednje lansiranje verovatno bilo više fokusirano na postavljanje špijunskog satelita. Severna Koreja je već pokazala da može da pogodi celo kopno SAD posle godina testiranja interkontinentalnih balističkih raketa, iako spoljni stručnjaci kažu da Sever tek treba da nabavi funkcionalne nuklearne rakete.
Novorazvijena raketa Čolima-1, koja je nosila satelit Maligjong-1, lansirana je u 6:37 ujutro na severno lansirno mesto za satelite Sohae na severozapadu. Raketa se srušila na zapadnu obalu Korejskog poluostrva nakon što je izgubila potisak nakon razdvajanja prve i druge faze, saopštila je severnokorejska centralna novinska agencija.
Rečeno je da će svemirska agencija zemlje istražiti nedostatke otkrivene tokom lansiranja, preduzeti hitne mere da ih prevaziđe i sprovesti drugo lansiranje što je pre moguće kroz različite testove.
„Impresivno je kada severnokorejski režim zapravo priznaje neuspeh, ali bilo bi teško sakriti činjenicu da je lansiranje satelita neuspešno na međunarodnom planu, a režim će verovatno ponuditi drugačiji narativ na domaćem terenu“, Lejf-Erik Izli, profesor na Evha Univerzitet u Seulu, rekao je. „Ovaj ishod takođe sugeriše da bi Pjongjang uskoro mogao da izvede još jednu provokaciju, delom da nadoknadi današnji neuspeh.
Vojska Seula je saopštila da je povećala vojnu spremnost u koordinaciji sa Sjedinjenim Državama, a Japan je rekao da je spreman da odgovori na svaku vanrednu situaciju.
Vojska Južne Koreje saopštila je da je severnokorejska raketa imala „nenormalan let“ pre nego što je pala u vodu. Glavni sekretar japanske vlade Hirokazu Macuno rekao je novinarima da se veruje da nijedan predmet nije stigao u svemir.
Adam Hodž, portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost, rekao je u saopštenju da Vašington oštro osuđuje lansiranje Severne Koreje jer je koristila zabranjenu tehnologiju balističkih raketa, podigla tenzije i rizikovala da destabilizuje bezbednost u regionu i šire.
Hodž je rekao da Sjedinjene Države pozivaju Severnu Koreju da se vrati pregovorima i prekine svoje provokativne akcije. On je rekao da će SAD preduzeti sve neophodne mere da osiguraju bezbednost američke domovine i odbranu Južne Koreje i Japana.
UN su uvele ekonomske sankcije Severnoj Koreji zbog njenih prethodnih lansiranja satelita i balističkih raketa. Ali nije uvela nove sankcije zbog nedavnih testova jer su Kina i Rusija, stalne članice saveta koje su sada zaključane u konfrontaciji sa SAD, blokirale pokušaje da se pooštre sankcije.
Macuno je rekao da ponovljena lansiranja projektila Severne Koreje predstavljaju ozbiljnu pretnju miru i bezbednosti Japana, regiona i međunarodne zajednice. Japanski ministar odbrane Jasukazu Hamada rekao je da Japan planira da zadrži raketne odbrambene sisteme raspoređene na japanskim južnim ostrvima i u jugozapadnim vodama do 11. juna, što je kraj navedenog roka za lansiranje Severne Koreje.
Glavni grad juga, Seul, izdao je upozorenja preko javnih zvučnika i tekstualnih poruka na mobilnim telefonima u kojima se stanovnicima govori da se pripreme za evakuaciju nakon što je lansiranje otkriveno. Japan je aktivirao sistem upozorenja na rakete za prefekturu Okinava u jugozapadnom Japanu, na sumnjivoj putanji rakete. Oba upozorenja na Okinavi i Seulu su kasnije ukinuta.
„Molim vas, evakuišite se u zgrade ili pod zemlju“, navodi se u japanskom upozorenju.
KCNA nije dala detalje o raketi i satelitu osim njihovih imena. Ali stručnjaci su ranije rekli da će Severna Koreja verovatno koristiti raketu na tečno gorivo, kao što je to činila većina njenih ranije testiranih raketa i projektila dugog dometa.
Iako planira potpuniju istragu, Severna Nacionalna uprava za razvoj vazduhoplovstva pripisala je neuspeh „niskoj pouzdanosti i stabilnosti sistema motora novog tipa primenjenog na () raketu-nosač“ i „nestabilnom karakteru goriva“, prema KCNA.
U utorak je Ri Pjong Čol, visoki severnokorejski zvaničnik, rekao da je Severu potreban svemirski izviđački sistem da bi se suprotstavio rastućim bezbednosnim pretnjama iz Južne Koreje i Sjedinjenih Država.
Međutim, špijunski satelit koji je ranije otkriven u državnim medijima u zemlji nije izgledao dovoljno sofisticiran da proizvede slike visoke rezolucije. Neki spoljni stručnjaci rekli su da će možda i dalje moći da otkrije kretanje trupa i velike ciljeve kao što su ratni brodovi i ratni avioni.
Nedavni komercijalni satelitski snimci severnog centra za lansiranje Sohae pokazali su aktivnu izgradnju što ukazuje na planove Severne Koreje da lansira više od jednog satelita. U svojoj izjavi od utorka, Ri je takođe rekao da će Severna Koreja testirati „razna sredstva za izviđanje“ kako bi pratila poteze Sjedinjenih Država i njihovih saveznika u realnom vremenu.
Sa tri do pet špijunskih satelita, Severna Koreja bi mogla da izgradi svemirski sistem za nadzor koji joj omogućava da nadgleda Korejsko poluostrvo u skoro realnom vremenu, kaže Li Čun Geun, počasni naučni saradnik na južnokorejskom Institutu za nauku i tehnologiju.
Satelit je jedan od nekoliko visokotehnoloških sistema naoružanja koje je Kim javno obećao da će uvesti. Ostalo oružje na njegovoj listi želja uključuje raketu sa više bojevih glava, nuklearnu podmornicu, interkontinentalnu balističku raketu na čvrsto gorivo i hipersoničnu raketu. U svojoj poseti svemirskoj agenciji sredinom maja, Kim je istakao strateški značaj špijunskog satelita u sukobu Severne Koreje sa Sjedinjenim Državama i Južnom Korejom.
Pregovori o denuklearizaciji sa SAD su u zastoju od početka 2019. U međuvremenu, Kim se fokusirao na proširenje svog nuklearnog i raketnog arsenala u, kako stručnjaci kažu, pokušaju da otme ustupke od Vašingtona i Seula. Od početka 2022. godine, Severna Koreja je izvršila više od 100 raketnih testova, od kojih su mnoge uključivale nuklearno oružje koje je gađalo kopno SAD, Južnu Koreju i Japan.
Severna Koreja kaže da su njene aktivnosti testiranja mere samoodbrane koje imaju za cilj da odgovore na proširene vojne vežbe između Vašingtona i Seula koje smatra probom invazije. Američki i južnokorejski zvaničnici kažu da su njihove vežbe defanzivne i da su ih podstakli da se nose sa rastućim nuklearnim pretnjama Severne Koreje.
Profesor Isli je rekao da je Kim verovatno povećao pritisak na svoje naučnike i inženjere da lansiraju špijunski satelit pošto je rival Južna Koreja uspešno lansirala svoj prvi komercijalni satelit na svojoj raketi Nuri domaće proizvodnje ranije ovog meseca.
Očekuje se da će Južna Koreja lansirati svoj prvi špijunski satelit kasnije ove godine, a analitičari kažu da Kim verovatno želi da njegova zemlja lansira svoj špijunski satelit pre Južne kako bi ojačao svoje vojne akreditive kod kuće.
Nakon uzastopnih neuspeha, Severna Koreja je uspešno postavila svoj prvi satelit u orbitu 2012, a drugi 2016. Vlada je rekla da su oba satelita za posmatranje Zemlje lansirana u okviru njenog programa mirnog svemirskog razvoja, ali mnogi strani stručnjaci veruju da su oba razvijena za špijuniranje na rivale.
Posmatrači kažu da nema dokaza da su sateliti ikada preneli slike nazad u Severnu Koreju.