Kriza deviznog kursa će održati visoke troškove goriva u Nigeriji

Kriza deviznog kursa će održati visoke troškove goriva u Nigeriji

Cene benzina će nastaviti da rastu u Nigeriji sve dok vlada bude nastavila sa svojim planom deregulacije, rekao je ekonomski analitičar i biznismen Kelvin Emanuel. Napori Nigerije da spoji svoje višestruke devizne kurseve izazvali su krizu troškova života.

Kancelarija nigerijskog predsednika Bola Tinubua saopštila je u četvrtak da više neće biti poskupljenja benzina, nakon što su ekonomisti upozorili da bi moglo doći do trećeg povećanja cena za tri meseca.

Govoreći za RT u subotu, Emanuel je rekao da će samo tržište odlučiti koliko Nigerijci plaćaju na pumpama.

„Poskupljenje benzina na deregulisanom tržištu je normalna stvar“, rekao je on, ističući da su cene u Nigeriji sa 70 američkih centi po litru već manje od polovine onih koje su u nekim podsaharskim afričkim zemljama.

„Kurs je najveći faktor u određivanju cena benzina“, nastavio je on, objašnjavajući da je odluka vlade da ukine subvencije industrije u junu izazvala skok cena „sa negde oko 28-30 centi na 78 centi“.

Napuštanje šeme subvencija došlo je pošto je Tinubuova vlada devalvirala valutu zemlje – nairu – u pokušaju da zatvori jaz između zvaničnog i nezvaničnog kursa zemlje. Zvanični kurs je dozvoljavao nekim preduzećima da kupuju robu po povlašćenoj ceni, dok je nezvanični kurs bio direktno određen cenom uvezene robe.

Cene hrane su se više nego udvostručile od devalvacije, a vlada je u petak najavila raspodelu hrane u vrednosti od 6,5 miliona dolara siromašnima u zemlji kako bi ublažila krizu.