Jermenija je poslednjih nedelja više puta optuživala Azerbejdžan za gomilanje snaga oko Karabaha, koji je Baku efektivno blokirao od decembra 2022. godine, što je izazvalo akutnu glad u regionu. Dogovor postignut prošlog vikenda o deblokadi puteva ka toj teritoriji tek treba da stupi na snagu.
U razgovoru sa novinarima, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao: „Naravno, zabrinuti smo što napetost ne jenjava, a u nekim oblastima čak i raste.
On je rekao da će Rusija ostati u kontaktu i sa Jerevanom i sa Bakuom i da će ostati pouzdan garant bezbednosti na Južnom Kavkazu. Moskva je poslednjih dana izrazila iritaciju prema obe zemlje.
Karabah je međunarodno priznat kao deo Azerbejdžana, ali je pretežno naseljen etničkim Jermenima. Uz podršku Jerevana, region je stekao de fakto nezavisnost od Azerbejdžana nakon dugog rata početkom 1990-ih.
Azerbejdžan je u drugom ratu 2020. ponovo preuzeo velike delove teritorije u i oko Karabaha, ostavljajući region zavisnim od jednog puta koji ga povezuje sa Jermenijom. Taj put je zatvoren od decembra 2022. godine, što je izazvalo nestašicu hrane, goriva i lekova unutar Karabaha.
Jermenska državna novinska agencija Armenpress je u četvrtak citirala premijera Nikola Pašinjana koji je rekao da je humanitarna situacija unutar Karabaha očajna. On je rekao da ruski kamion pomoći kojem su vlasti u Karabahu u utorak dozvolile da uđe u region iz Azerbejdžana nije ublažio krizu.
Armenpress je takođe citirao Pašinjana koji je rekao da Azerbejdžan nastavlja da gomila trupe duž linija fronta sa Karabahom i Jermenijom, što je Baku više puta negirao.
Azerbejdžansko ministarstvo odbrane je u četvrtak dva puta saopštilo da su njegove snage bile pod vatrom jermenskih jedinica duž zajedničke granice dve zemlje. Ministarstvo odbrane Jermenije negiralo je da je otvorilo vatru na položaje Azerbejdžana.