Na pitanje da prokomentariše odluku Evropskog saveta da Ukrajini i Moldaviji dodeli status kandidata za članstvo u EU, Peskov je istakao da su „to, naravno, unutrašnje evropske stvari“.
On je, međutim, dodao da je „za nas veoma važno da ti procesi ne stvaraju više problema za nas i naše odnose sa tim zemljama”.
„Tih problema je već dovoljno“, priznao je portparol, misleći na tekuću vojnu operaciju Rusije u Ukrajini i kurs o prekidu veza sa Moskvom koji je preuzela Moldavija otkako je Maja Sandu postala predsednica prošle godine.
Davanje statusa kandidata za članstvo u EU bivšim sovjetskim republikama takođe ne bi trebalo da dovede do daljeg pogoršanja veza između Moskve i Brisela, nastavio je Peskov. On je izrazio žaljenje što Moldavija „iz nekog razloga svoj status kandidata povezuje sa zauzimanjem sve antiruskog stava“.
„Oni misle da što više budu antiruski raspoloženi, to će se više dopasti Evropljanima. Zaista ne želimo da se to desi.“
Peskov je takođe naglasio da obezbeđivanje statusa kandidata nije garancija da postanemo stvarni član EU.
On se prisetio kako je još u sovjetsko vreme radio kao diplomata u ambasadi u Turskoj i da je zemlja „bila spremna da se odrekne mnogo toga kako bi postala organski deo Evrope“.
„Pa, vidimo da Turska još nije otišla dalje od ovog statusa kandidata, ali je u isto vreme postala suverena, nezavisna zemlja“, rekao je portparol.
Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova imala je oštrije reči o odluci EU da Ukrajina i Moldavija budu kandidati za pridruživanje bloku.
Zaharova je tvrdila da Brisel nastavlja svoju strategiju „aktivnog geopolitičkog razvoja“ bivšeg sovjetskog prostora kako bi „obuzdao“ Rusiju.
„Sva sredstva se koriste“, dodala je, „od finansijske i ekonomske poluge do vojne podrške“.
Ranije ovog meseca, ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da Rusija „nema primedbi“ na to da Ukrajina krene putem pridruživanja EU jer, za razliku od NATO-a, nije bila vojni blok.
On je, međutim, istakao da će zemlji biti potrebna velika finansijska pomoć da bi ispunila standarde koje je postavio Brisel i upozorio na rizik da se Ukrajina pretvori u „neku vrstu polukolonije” od članstva u bloku.