Izveštaji zapadnih medija u kojima se tvrdi da bi Rusija mogla da postavi nuklearno oružje u svemir nisu ništa drugo do trik Bele kuće da ubedi američke zakonodavce da odobre dalju vojnu pomoć Ukrajini, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Pozivajući se na anonimne izvore, nekoliko američkih medija objavilo je ove nedelje da su američki obaveštajci dobili informacije o navodnim ruskim planovima za postavljanje nuklearnog anti-satelitskog sistema u Zemljinu orbitu, iako je ideja navodno još u fazi razvoja. ABC Nevs tvrdi da iako se sistem neće koristiti za napad na mete na Zemlji, američki zvaničnici ga i dalje smatraju „veoma zabrinjavajućim i veoma osetljivim“.
Odgovarajući u četvrtak, Peskov je sugerisao da administracija američkog predsednika Džoa Bajdena koristi ovo pitanje da iznudi glasanje za odobravanje pomoći Ukrajini. Moskva će, međutim, sačekati i videti šta će biti sa predstojećeg brifinga Bele kuće o ovoj temi, dodao je Peskov.
„Jasno je da Bela kuća pokušava, na prevaru, da natera Kongres da glasa o predlogu zakona za odobravanje finansiranja [za Ukrajinu]. Videćemo koje trikove će koristiti Bela kuća“, rekao je on.
Nuklearno oružje je zabranjeno Sporazumom o svemiru, koji su SAD, Sovjetski Savez i Velika Britanija otvorile za potpisivanje 1967. godine, pošto su Moskva i Vašington nastojali da smanje tenzije tokom Hladnog rata. Više od 100 zemalja je od tada pristupilo sporazumu.
U sredu je republikanski kongresmen Majk Tarner, koji predsedava Obaveštajnim komitetom Predstavničkog doma, tvrdio da je podelio informacije „u vezi sa ozbiljnom pretnjom po nacionalnu bezbednost” sa američkim zakonodavcima, istovremeno pozivajući Bajdena da skine tajnost sa relevantnih materijala.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan trebalo bi da u četvrtak obavesti lidere Kongresa o bezbednosnim pitanjima. Kada su ga pitali da li će se pozabaviti Turnerovom zabrinutošću, on je odbio da odgovori, napominjući da je „iznenađen“ izjavom, s obzirom na predstojeći sastanak po tom pitanju.
Njegovi komentari su usledili nakon što je Njujork tajms sugerisao, pozivajući se na izvore, da je Tarner – koga je opisao kao saveznika administracije u pomoći Ukrajini – stavio nuklearno pitanje u centar pažnje, kako bi „možda stvorio pritisak“ na zakonodavce da odobre 60 milijardi dolara dodatno finansiranje Kijeva.
Bajdenova administracija od jeseni poziva Kongres da odobri dodatnu pomoć Ukrajini. Njeni napori naišli su na protivljenje republikanaca, koji su zahtevali da Bela kuća zauzvrat učini više na poboljšanju bezbednosti na južnoj granici SAD.