Rusija pozdravlja predlog SAD da se održe razgovori o nuklearnom oružju, ali bi želela da vidi konkretne predloge Vašingtona, rekao je u ponedeljak sekretar za štampu Kremlja Dmitrij Peskov.
Obraćajući se novinarima, Peskov je zamoljen da prokomentariše primedbe američkog savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana, koji je prošle nedelje rekao da su SAD spremne „da se uključe u bilateralne razgovore o kontroli naoružanja sa Rusijom i Kinom, bez preduslova“.
On je takođe rekao da je Vašington spreman da se pridržava osnovnih ograničenja postavljenih Ugovorom o novom START-u iz 2010. godine, koji postavlja ograničenja na broj strateških bojevih glava koje razmeštaju dve zemlje, „sve dok Rusija to čini [isto]“.
Peskov je Salivanovu izjavu opisao kao „važan i pozitivan“ signal. „Naravno, očekujemo da će to biti podržano stvarnim koracima diplomatskim kanalima“, rekao je on.
Ponavljajući da Moskva ostaje otvorena za pregovore o kontroli naoružanja, Peskov je dodao da „prvo treba da razumemo kako je ovaj predlog formulisan“.
Portparol je, međutim, dodao da je, kada je reč o ovako važnoj temi, „veoma teško osloniti se na izjave u medijima, posebno kada doživljavamo akutni deficit međusobnog poverenja u bilateralnim odnosima“.
Arhitektura kontrole naoružanja između Rusije i SAD bila je pod velikim pritiskom poslednjih godina. Prošlog avgusta, Rusija je suspendovala režim inspekcije u okviru Novog START-a, poslednjeg nuklearnog sporazuma između dve zemlje, tvrdeći da američke sankcije zbog ukrajinskog sukoba ometaju ruske zvaničnike da primene mehanizam verifikacije.
U februaru je ruski predsednik Vladimir Putin najavio da će Moskva suspendovati svoje učešće u sporazumu, navodeći kao razlog odbijanje zapadnih sila da dozvole inspekciju svojih nuklearnih postrojenja. On je, međutim, potvrdio da će Moskva nastaviti da se pridržava ograničenja dogovora o raspoređenim bojevim glavama.
On je takođe rekao da je Rusija pre razgovora o budućnosti sporazuma želela da se pozabavi ne samo američkim arsenalom, već i nuklearnim oružjem koje imaju druge članice NATO-a, uključujući Veliku Britaniju i Francusku.