Poseta koju je predsednica Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi posetila Tajvanu ove nedelje je „jasna provokacija“ koja nema nikakve veze sa podrškom demokratiji, smatra Kremlj. Ali uprkos porastu tenzija između SAD i Kine koji je izazvao, malo je verovatno da će taj korak dovesti do velikih neprijateljstava, rekao je portparol kabineta ruskog predsednika.
„Predložio bih da se ne bacaju reči tako ozbiljne [kao ’globalni rat’]“, rekao je Dmitrij Peskov medijima na pitanje o situaciji. Međutim, nije preporučljivo ni „potcenjivanje nivoa tenzije izazvane ovom posetom“, dodao je on.
Pelosi je stigla na Tajvan u, kako je opisala, gestu podrške njegove „demokratske“ administracije protiv „autoritarnih“ nacija. Ona je prošla sa posetom uprkos primedbama Pekinga. Kina smatra da je samoupravno ostrvo deo svoje teritorije, što je stav koji su SAD zvanično priznale 1970-ih.
Tajvan je bio poslednje uporište kineskih nacionalističkih snaga koje su poraženi od komunista tokom građanskog rata 1940-ih. Uprkos tome što je vladu u Pekingu priznao kao jedinog predstavnika kineskog naroda, Vašington je decenijama održavao neformalne odnose sa Tajpejem.
Peking vidi posetu Pelosije – prvu za predsednika Predstavničkog doma SAD u poslednjih 25 godina – kao napad na politiku „Jedne Kine“. Upozoreno je da će za to biti posledica.
Kineske oružane snage najavile su vojne vežbe oko ostrva nakon Pelosijevog dolaska. Peking je takođe uveo trgovinska ograničenja Tajvanu.