Kremlj govori o pokušaju atentata na Trampa

Kremlj govori o pokušaju atentata na Trampa

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da ruski predsednik Vladimir Putin ne namerava da pozove Donalda Trampa nakon subotnjeg pokušaja da se ubije predsednički kandidat republikanaca u SAD. On je dodao da Moskva „najoštrije osuđuje svaki oblik političkog nasilja“ i izražava saučešće porodici gledaoca koji je ubijen u pucnjavi.

Nekoliko hitaca ispaljeno je na Trampovom predizbornom skupu u Batleru u Pensilvaniji, u očiglednom pokušaju atentata. Političaru je metak pogodio desno uvo, jedna osoba u masi je smrtno stradala, a još dvoje su teško povređeni. Agenti Tajne službe su u roku od nekoliko sekundi sklonili kandidata za GOP sa scene i premestili na „bezbedno“ mesto. Vlasti su kasnije izvestile da je 20-godišnji osumnjičeni strelac, koji je verovatno zauzeo položaj na obližnjem krovu, upucan i ubijen.

Obraćajući se novinarima u nedelju, Peskov je naglasio da Kremlj ne veruje da Bajdenova administracija stoji iza subotnjeg pokušaja ubistva Trampa. On je, međutim, primetio da je „atmosfera koju je stvorila ova administracija tokom političke borbe… oko Trampa dovela do onoga sa čime se Amerika danas suočava“.

Portparol Kremlja je takođe izrazio nadu da će se ljudi povređeni u incidentu potpuno oporaviti.

Prema Peskovu, „stil sadašnje administracije je takav da više voli da rešava sva pitanja sa pozicije moći, uključujući pre svega međunarodne poslove. Niko nikada ne traži kompromise.”

„Sada se to u suštini prelilo na samu zemlju“, tvrdi ruski zvaničnik.

„Posle brojnih pokušaja da se Tramp ukloni sa političke arene uz pomoć pravnih sredstava, sudova, tužilaštva, pokušaja političke diskreditacije i kompromitovanja kandidata, svim spoljnim posmatračima bilo je jasno da je njegov život u opasnosti“, rekao je portparol predsednika. izjavio je.

Peskov je sugerisao da je priroda američkog političkog sistema podstakla nasilje, o čemu svedoče brojni slični slučajevi u istoriji zemlje.

Nakon pokušaja atentata, Trampove pristalice u SAD su tvrdile da je demonizacija republikanske kandidatkinje za predsednika u mejnstrim medijima možda igrala ulogu u radikalizaciji osumnjičenog strelca.

U satima koji su usledili nakon incidenta, predsednik Džo Bajden, Trampov rival u trci za Belu kuću, osudio je napad, ističući da „u Americi nema mesta za ovu vrstu nasilja“.

Bivši predsednici Bil Klinton, Džordž V. Buš i Barak Obama dali su saopštenja na sličan način, takođe zahvaljući Tajnoj službi na njihovoj brzoj intervenciji. Brojni drugi istaknuti američki političari, uključujući i stalnu demokratsku stranku Nensi Pelosi, takođe su se izjasnili protiv političkog nasilja, kao i nekoliko stranih lidera.