Gubitak šuma u brazilskoj Amazoniji opao je za 30,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu, saopštili su zvaničnici u sredu, što je najniži nivo uništenja u devet godina.
U periodu od 12 meseci, Amazonska prašuma izgubila je 6.288 kvadratnih kilometara, otprilike kao američka država Delaver.
Rezultati, objavljeni u brazilskoj predsedničkoj palati, u oštroj su suprotnosti sa prethodnikom predsednika Luiza Inasija Lule da Silve, liderom krajnje desnice Žairom Bolsonarom, koji je dao prioritet ekspanziji agrobiznisa u odnosu na zaštitu šuma i oslabio agencije za zaštitu životne sredine. Krčenje šuma je dostiglo 15-godišnji maksimum tokom njegovog mandata.
Krčenje šuma u ogromnoj brazilskoj savani, poznatoj kao Cerrado, smanjeno je za 25,7%, što je prvi pad u poslednjih pet godina. Uništeno područje dostiglo je 8.174 kvadratnih kilometara (3.156 kvadratnih milja). Smeštena u centralnom Brazilu, to je savana sa najvećim biodiverzitetom na svetu, ali ima manje zakonske zaštite od Amazona.
Uprkos uspehu u suzbijanju krčenja šuma Amazona, ekolozi kritikovali su Lulinu vladu zbog podrške projektima koji bi mogli da naškode regionu, kao što su trotoar autoputa koji seče od starog područja, bušenje nafte u ušću reke Amazon i izgradnja železnice za transport soje do amazonskih luka.
Brazilski sistem za praćenje krčenja šuma prati period od 1. avgusta do 30. jula, tako da izveštaj od srede ne obuhvata razaranja u proteklih nekoliko meseci, pošto je istorijska suša otvorila put porastu šumskih požara koji su zapalili područje veće od Švajcarske.
Veliki deo štete od požara je klasifikovan kao degradacija, a ne krčenje šuma, pošto se vatra u amazonskoj prašumi širi uglavnom kroz lišće na tlu, a ne kroz krošnje drveća. Ali puni uticaj će biti procenjen u narednim mesecima kroz dalje satelitsko praćenje. Vladini zvaničnici već strahuju da bi se stopa krčenja šuma mogla povećati sledeće godine, jer se amazonski grad Belem priprema da bude domaćin godišnjih pregovora UN o klimi, poznatih kao COP30.
Amazon, područje dvostruko veće od Indije, ima najveću prašumu na svetu, oko dve trećine u Brazilu. Sadrži ogromne količine ugljen-dioksida, gasa staklene bašte koji izaziva klimatske promene. Amazon tako sprečava da se klima zagreje još brže nego što bi inače. Sliv takođe sadrži oko 20% svetske slatke vode, a biodiverzitet uključuje 16.000 poznatih vrsta drveća.