Kralj Čarls u trodnevnoj državnoj poseti Francuskoj

Kralj Čarls u trodnevnoj državnoj poseti Francuskoj

Kralj Čarls će u sredu doputovati Francuskoj u trodnevnu državnu posetu, tokom koje će se on i predsednik Emanuel Makron nadati da će izgraditi lične veze kako bi pomogli da se okrene stranica o godinama teških odnosa između dve susedne zemlje.

Kralj i njegova supruga, kraljica Kamila, počeće svoju posetu ceremonijom u Trijumfalnoj kapiji, a akrobatski timovi vazduhoplovnih snaga obe zemlje će obaviti letenje.

Usred najvažnijih trenutaka putovanja biće svečana večera u sredu u Versajskoj palati, gde će na meniju biti plavi jastog i izbor francuskih i engleskih sireva.

U četvrtak će Čarls, Kamila, Makron i njegova supruga Brižit posetiti katedralu Notr Dam kako bi videli radove na restauraciji nakon ogromnog požara 2019. koji je uništio njen krov.

Čarls i Kamila će se zatim u petak uputiti u jugozapadni grad Bordo, gde će ekskurzije uključivati posetu organskom vinogradu.

Kralj, koji tečno govori francuski poput njegove majke, pokojne kraljice Elizabete, želi da ide njenim stopama i verovatno će se osvrnuti na Elizabetinu duboku naklonost Francuskoj, rekli su zvaničnici, a putovanje je takođe prilika da se ponovo izgrade veze koje su pohabana haotičnim izlaskom Britanije iz EU 2020.

„Postoje veze prijateljstva i poverenja, njih dvojica (Čarls i Makron) su razgovarali mnogo puta, a posebno tokom prošle godine“, rekao je zvaničnik Jelisejskog okruga.

Šarl se nadao da će državna poseta Francuskoj biti njegova prva kao kralj, ali je martovsko putovanje odloženo zbog napetih protesta u Francuskoj zbog penzionih reformi, na veliku sramotu Makrona.

Prilikom drugog pokušaja da se sastanu u Francuskoj, 74-godišnji kralj i 45-godišnji predsednik će krenuti da izgrade odnos koji je već ojačan njihovim komunikacijama oko Notr Dama. Čarls je pisao Makronu kada je katedrala izgorela, a njih dvojica takođe dele interese za klimu i nasleđe, rekli su kraljevski saradnici.

„Previše dobro shvatam kakav zaista poseban značaj ima katedrala u srcu vaše nacije; ali i za sve nas van Francuske ona predstavlja jedno od najvećih arhitektonskih dostignuća zapadne civilizacije“, napisao je Čarls u svom pismu.

Tople reči, posete i simbolični gestovi dolaze posle nekoliko napetih godina oko pregovora o izlasku Britanije 2020. iz Evropske unije, a nakon toga i svađa oko pitanja u rasponu od imigracije do prodaje podmornica.

Bivša britanska premijerka Liz Trus je jednom rekla da žiri nije utvrdio da li je Francuska prijatelj ili neprijatelj, pre nego što je prošle godine odlučila da je nazove prijateljem. Njen naslednik, premijer Riši Sunak, posetio je Francusku u martu da bi započeo ono što je nazvao „obnovljenom antantom“.