Kralj Čarls III otputovaće u Keniju ovog meseca u državnu posetu punu simbolike

Kralj Čarls III otputovaće u Keniju ovog meseca u državnu posetu punu simbolike

Kralj Čarls III otputovaće u Keniju kasnije ovog meseca u državnu posetu, saopštila je u sredu Bakingemska palata, u putovanju koje je puno simbolike.

Čarlsova majka, pokojna kraljica Elizabeta II, saznala je da je postala britanski monarh dok je posetila rezervat divljači u istočnoafričkoj državi 1952.

Državna poseta od 31.10. će biti Čarlsov prvi put u naciji Komonvelta otkako je nasledio svoju majku prošle godine, naglašavajući kraljevu posvećenost organizaciji koja je od Drugog svetskog rata bila centralna za globalnu moć i prestiž Britanije.

Čarlsa će dočekati kenijski predsednik Vilijam Ruto kada stigne u glavni grad Najrobi. Kralj planira da poseti Nacionalni park Najrobija i da se sastane sa aktivistkinjom za zaštitu životne sredine Vandžirom Matai, ćerkom pokojnog nobelovca Vangarija Mataija, dok ističe svoju posvećenost zaštiti životne sredine.

Čarls će takođe priznati „bolne aspekte“ zajedničke istorije svoje nacije sa Kenijom, koja ove godine slavi 60. godišnjicu nezavisnosti od Ujedinjenog Kraljevstva. Dve zemlje imaju bliske odnose od sticanja nezavisnosti, uprkos dugotrajnoj borbi protiv kolonijalne vladavine, ponekad poznatoj kao pobuna Mau Mau, u kojoj su poginule hiljade Kenijaca.

„Njegovom veličanstvu će trebati vremena tokom posete da produbi svoje razumevanje nedela koje je u ovom periodu pretrpeo narod Kenije“, rekao je Kris Ficdžerald, zamenik privatnog sekretara kralja, tokom brifinga o državnoj poseti.

Pobuna je počela ranih 1950-ih, kada su grupe naoružanih Kenijaca napale britanske zvaničnike i bele farmere koji su okupirali plodnu zemlju. Komisija za ljudska prava Kenije procenjuje da je 90.000 Kenijaca pogubljeno, mučeno ili osakaćeno tokom kampanje protiv pobunjenika Ujedinjenog Kraljevstva.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva je 2013. izrazila žaljenje zbog „mučenja i drugih oblika zlostavljanja“ koje je sprovodila kolonijalna administracija od 1952. do 1960. godine i isplatila 19,9 miliona funti za kršenje ljudskih prava.

Britanska kraljevska porodica ima duge veze sa Afrikom. Godine 1947. buduća kraljica je obećala doživotnu službu Britaniji i Komonveltu tokom govora iz Južne Afrike na njen 21. rođendan. Pet godina kasnije, Elizabet i njen pokojni suprug princ Filip posetili su nacionalni park Aberdare u Keniji kada su saznali da joj je otac umro i da je ona postala kraljica.

Sam Čarls je posetio Keniju 1971. godine, a prisustvovao je i sastanku šefova vlada Komonvelta u Ruandi 2022. godine.

Komonvelt je dobrovoljno udruženje 56 nezavisnih država, od kojih većina ima istorijske veze sa Ujedinjenim Kraljevstvom i njenim bivšim carstvom. Čarls je postao simbolični šef organizacije nakon što je kraljica umrla prošle godine, ali ta čast nije nasledna.