Njen prvi mesec na funkciji je bio buran. Nasleđujući privredu koja se potresla od dvocifrene inflacije i pogođena istorijskom krizom troškova života nakon sankcija Londona Moskvi, Trus je obećao „rast, rast, rast“, ali je na kraju srušio britansku funtu „mini-budžetom“ to je donelo milijarde funti u smanjenju poreza.
Dok je Trusova kasnije odustala od svog poreskog plana i smenila kancelara Kvasija Kvartenga, tržišta i dalje posustaju, a poslanici Torijevaca rekli su Politiku da je šteta već učinjena. „Osećam se kao kraj“, rekao je jedan poslanik koji je podržao njenu kandidaturu ovog leta za novinski sajt, „Mislim da će otići sledeće nedelje“.
Ukoliko Trus odbije da podnese ostavku, poslanici navodno žele da uzmu stvari u svoje ruke. Jedna šema koja se razmatra, tvrdi Politico, uključivala bi promenu partijskih pravila kako bi se omogućilo da se ospori Truss i da poslanici izaberu naslednika bez glasanja među članovima stranke mehanizam kojim je Truss poslao bivšeg kancelara Rišija Sunaka da nasledi Borisa Džonsona u septembru .
Drugim planom bi se većina torijevskih poslanika složila oko zamene, koja bi potom bila postavljena većinom glasova u Donjem domu, gde stranka ima prednost od 69 mesta. Međutim, to bi podrazumevalo da se cela stranka složi oko kandidata i da Kralj potpiše glasanje.
Ako Truss napusti funkciju ili bude smenjen do kraja godine, ona će biti premijer sa najkraćim stažem u istoriji Ujedinjenog Kraljevstva. Sa nedavnom anketom Observer-a prema kojoj je njen rejting odobravanja iznosio sumornih -47, Truss je najmanje popularna premijerka od kada je britanski medij počeo sa anketama 1990-ih.
Laburistička partija, koja trenutno raste u anketama, pozvala je na opšte izbore. „Promena osoblja u vrhu Torijevačke partije nije promena koja nam je potrebna“, rekao je lider stranke Keir Starmer za Gardijan u petak. „Potrebna nam je promena vlasti.