LIMA – Hiljade Peruanaca izašlo je u utorak na ulice pozivajući na mir, dan pre nego što se očekuju novi protesti nakon sukoba izazvanih svrgavanjem bivšeg predsednika Pedra Kastilja u kojima je u decembru poginulo skoro dve desetine ljudi, prenosi Rojters.
Ljudi obučeni u belo nosili su zastavu Perua na maršu, koji su organizovale konzervativne grupe.
Bivši predsednik Kastiljo, levičar koji je ranije bio učitelj, pokušao je da nezakonito raspusti Kongres početkom decembra i potom je zbačen i pritvoren.
On je u istražnom zatvoru dok je pod istragom zbog pobune i zavere. On je ostao pri svojoj nevinosti.
„Ovo je vapaj naroda Perua. Ima nas milione koji želimo mir i samo nekoliko vandala“, rekla je Monika Sančez na maršu.
Drugi marševi prošli su kroz nekoliko gradova širom zemlje, prenose lokalni mediji.
Demonstracije, nazvane „Veliki marš za mir“, prvobitno je podržala nacionalna policija, ali su službenici povukli svoju podršku nakon što su levičarski političari i lokalne organizacije za ljudska prava izrazile zabrinutost zbog sukoba interesa.
Vlada je uvela vanredno stanje kada su u decembru prvi put izbili nasilni protesti, šaljući snage bezbednosti u protestna područja.
Sadašnji predsednik Dina Boluarte nazvao je neke demonstrante „teroristima“. Rojtersova istraga otkrila je nekoliko slučajeva ljudi, među kojima su i slučajni prolaznici, ubijenih nakon što se vojska preselila u oblast Ajakučo.
Tokom marša u utorak, priveden je kontrademonstrant koji je bacio crvenu boju na policiju.
Nakon što je Kastiljo svrgnut 7. decembra, Boluarte, koji je bio potpredsednik, preuzeo je vlast i najavio prelaznu vladu do održavanja izbora. Ona je zatražila da budu pomereni za april 2024, ali Kongres tek treba da odobri predlog.
U ranijem događaju u utorak, Boluarte je rekla da je započela razgovore sa regionalnim vlastima u oblastima pogođenim protestima i pozvala na brzu istragu smrti na protestima.
Ona je već poslala svoj kabinet da razgovara sa liderima protesta, ali su mnogi od njih odbili da se sastanu sa zvaničnicima.
Očekuje se da će se protesti ponovo pojačati u sredu, a građanske grupe i sindikati u 10 regiona juga Perua – istorijski orijentisanog uporišta – podržavaju demonstracije za uklanjanje Boluartea, zatvaranje Kongresa, izmene ustava i oslobađanje Kastilja.
Među regionima sa planiranim štrajkovima i blokadama nalaze se rudarska žarišta Arekipa, Kusko i Apurimak. Peru je drugi najveći svetski proizvođač bakra.