Šef obaveštajnog komiteta Predstavničkog doma američkog Kongresa rekao je u ponedeljak da postoji „ogromna“ podrška u Sjedinjenim Državama da nastave da pružaju pomoć Ukrajini u njenoj borbi protiv Rusije, uprkos glasnom protivljenju tvrdo desničarske frakcije svoju republikansku stranku, prenosi AP.
Poslanik Majkl Tarner iz Ohaja, republikanski predsednik komiteta, koji služi kao glavno telo Predstavničkog doma za nadgledanje američkih obaveštajnih organizacija, govorio je zajedno sa još trojicom kongresmena GOP-a tokom kratke posete Kijevu.
„Ima onih sa leve i desne strane koji dovode u pitanje nastavak podrške ili iznos podrške. To će svakako biti deo debate“, rekao je Tarner. „Ali u velikoj meri, postoji podrška za nastavak pomoći Ukrajini, kako bi oni mogli da nastave da se bore protiv ove agresije Rusije.
Putovanje u ukrajinsku prestonicu bio je najnoviji napor najviših republikanaca u Predstavničkom domu, koji postavljaju temelje za nastavak pomoći SAD, ali se suočavaju sa protivljenjem u sopstvenim redovima. Ohrabreni pristupom bivšeg predsednika Donalda Trampa „Amerika na prvom mestu“, mnogi na desnici traže da se ukrajinska pomoć završi, stvarajući potencijal za politički žestoku borbu kada nestane trenutne američke pomoći.
Na primer, guverner Floride Ron DeSantis, verovatno Trampov rival za predsedničku nominaciju GOP 2024, nedavno je sugerisao da odbrana Ukrajine u „teritorijalnom sporu“ sa Rusijom nije značajan prioritet američke nacionalne bezbednosti. Kasnije je tu izjavu povukao nakon kritika drugih članova stranke.
Pošto rat u Ukrajini sada ulazi u drugu godinu, predstavnik Kris Stjuart iz Jute rekao je da će američki narod nastaviti da podržava pomoć sve dok se američki resursi budu koristili razumno.
„Ovo će potrajati“, rekao je o ratu. „To nije iznenađujuće. Za većinu sukoba poput ovog između nacionalnih država potrebno je vreme da se sami reše. Mislim da američki narod to razume, sve dok osećaju da je napravljen napredak u pogledu opreza sa novcem i razmišljanja o tome kako uključujemo resurse SAD.
Stjuart, koji je takođe u obaveštajnom komitetu, rekao je da članice NATO-a takođe treba da ispune svoju obavezu da troše 2% svog bruto domaćeg proizvoda na odbranu.
„Većina njih to nije uradila osim nekoliko manjih zemalja“, rekao je Stjuart. „Američki narod takođe gleda ovo i kaže: ‘Ovo je u evropskom dvorištu. Oni bi u ovo trebalo da budu uloženi barem koliko i mi.’ I ne znam da ih sada možemo uveriti da je to tako.“
Poslanik Rič Mekormik iz Gruzije primetio je da su se nacije okupile za podršku Ukrajine.
„Prvi put, možda ikada, zemlje su govorile o vršenju pritiska jedna na drugu i da jedna drugu smatraju odgovornim unutar NATO-a“, rekao je kongresmen, koji je član Komiteta za oružane snage Predstavničkog doma. „Postoji nova vrsta hitnosti koja nikada ranije nije postojala, za koju mislim da vidite da Evropa zapravo priskače kao što nikada ranije nije radila.
Četvrti član delegacije u Kijevu, poslanik Darin LaHud iz Ilinoisa, još jedan član obaveštajnog komiteta, rekao je da je cilj posete Ukrajini bio da se sagleda situacija na terenu od „nezakonitog, ničim izazvanog rata koji je Putin ovde vodio. ”
To će nam, rekao je, „pomoći dok se budemo vraćali i morali da donosimo odluke o daljem finansiranju i daljoj podršci ovom sukobu“.
U Kijevu je takođe istakao važnost podrške Ukrajini bivši američki državni sekretar Majk Pompeo, koji se pridružuje dugačkoj listi potencijalnih republikanskih kandidata za predsedničku nominaciju.
„Zašto bi Sjedinjene Države trebalo da prošire svoje resurse i resurse svojih ljudi da podrže napore u kojima ste svi vi angažovani? Mislim da je to prilično jednostavno“, rekao je Pompeo u ponedeljak tokom događaja koji je organizovao istaknuti ukrajinski biznismen Viktor Pinčuk. „Ako smo naučili jednu jedinstvenu stvar” to je da „kada loši momci počnu da marširaju, oni ne prestaju da marširaju”.
Upitan o glasovima neslaganja u Sjedinjenim Državama, Pompeo je rekao da je „vaš predsednik tražio opremu. Nije tražio naše mladiće i devojke. Sve dok ostanemo na tom mestu, uveren sam da će većina američkih lidera to tako videti i da će podržati stalne napore.