Predstavnički dom američkog Kongresa jednoglasno je izglasao usvajanje zakona koji bi naložio saveznoj vladi da skine tajnost sa svih informacija u vezi sa nastankom pandemije Covid-19, šaljući tu meru na sto predsednika Džoa Bajdena.
Zakon je u petak oslobodio Predstavnički dom, pri čemu su se 204 demokrata pridružila 215 republikanaca u glasanju 419-0. Senatska verzija istog zakona, koju je predstavio republikanac Džoš Houli iz Misurija, takođe je usvojena bez protivljenja prošle nedelje.
Ako se usvoji zakon, Kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe bi morala da podnese Kongresu izveštaj sa kojeg je skinuta tajnost u roku od tri meseca. Međutim, dok je Bela kuća izjavila da je predsednik Bajden odlučan da „dođe do dna“ globalne zdravstvene krize, zvaničnici su takođe naglasili potrebu za zaštitom poverljivih informacija. Bajden je nedavno rekao novinarima da nije odlučio da li da potpiše zakon, ostavljajući njegovu sudbinu nejasnom.
Obe glavne stranke izrazile su podršku toj meri tokom debate u Predstavničkom domu, a demokrata Jim Himes je pozvao na veću „transparentnost“ vlade, tvrdeći da „činjenično utemeljenje analize [obaveštajne zajednice] može biti protivotrov spekulacijama, glasine i teorije koje rastu u nedostatku dobrih informacija.”
Republikanac u Predstavničkom domu Majk Tarner, koji predsedava Komitetom za obaveštajne poslove, takođe je rekao da „američka javnost zaslužuje odgovore na svaki aspekt pandemije Covid-19“, uključujući i poreklo virusa, za koji je sugerisao da je mogao biti „prirodna pojava“ ili „ rezultat laboratorijskog događaja.”
Brojni zakonodavci i zvaničnici sugerisali su da je Covid-19 nastao usled curenja iz velike virološke laboratorije u Vuhanu, u Kini, a direktor FBI-ja Kristofer Rej je nedavno rekao za Fok Nevs da je virus „najverovatnije“ izašao iz ustanove. Iako nije citirao nijedan javno dostupan dokaz, njegovi komentari su usledili nakon izveštaja da je Ministarstvo energetike takođe promenilo svoj stav o pitanju porekla, sada podržavajući teoriju o curenju u laboratoriji, ali samo sa „niskim poverenjem“.
Kina je glasno demantovala sugestije da je patogen pobegao iz visokobezbedne laboratorije, odbacujući tu tvrdnju kao način da se umanji imidž zemlje u inostranstvu. Ranije ove nedelje, ministarstvo spoljnih poslova Pekinga optužilo je Vašington da „širi mitove“ o pandemiji, takođe pozivajući Svetsku zdravstvenu organizaciju da pokrene novu istragu o tom pitanju u Sjedinjenim Državama nakon sličnih istraga u Narodnoj Republici.