SAD preduzimaju korake protiv Kine: Zakonodavstvo fokusirano na biotehnologiju, dronove i električna vozila

SAD preduzimaju korake protiv Kine: Zakonodavstvo fokusirano na biotehnologiju, dronove i električna vozila

U prvoj nedelji posle letnje pauze, američki Kongres će se fokusirati na zakonodavne mere usmerene na obuzdavanje uticaja Kine u ključnim tehnologijama, uključujući biotehnologiju, bespilotne letelice i električna vozila.

U Vašingtonu je sve jasnije da je Kina viđena kao glavni geopolitički rival SAD-a, a predloženi zakoni odražavaju široku dvostranačku podršku za akcije koje bi trebale da obezbede američku konkurentnost u ovim oblastima. Zakonodavci su naglasili da je cilj ovih mera da se osigura prevlast SAD u globalnoj konkurenciji i da se suprotstavi vojnoj, ekonomskoj i ideološkoj pretnji koju predstavlja Komunistička partija Kine.

Među ključnim predlozima zakona nalaze se:

  • Zabrana kineskim biotehnološkim kompanijama: Predlog zakona planira da zabrani saradnju sa pet biotehnoloških kompanija povezanih sa Kinom koje rade sa federalnim novcem. Ove kompanije su uključene u istraživanje genetskih uzroka raka i proizvodnju lekova, što bi moglo uzrokovati odlaganje kliničkih ispitivanja i povećanje troškova za američke biotehnološke firme.
  • Ograničenje kineskih dronova: Zakonodavstvo predviđa isključenje proizvoda kineske kompanije DJI iz američkih komunikacionih mreža zbog bezbednosnih briga, dok se DJI brani, tvrdeći da ne deli podatke sa kineskom vladom.
  • Zabrana kineskih električnih vozila: Predlog zakona takođe uključuje zabranu kineskih električnih vozila, što je deo šire strategije smanjenja američkog oslanjanja na kineske tehnologije.
  • Poljoprivredno zemljište: Predlog zakona bi omogućio dodatnu kontrolu nad stranim kupovinama američkog poljoprivrednog zemljišta, posebno onih iz Kine, Severne Koreje, Rusije i Irana. Ovo je odgovor na zabrinutosti oko kupovine zemljišta u blizini vojnih baza.
  • Program za borbu protiv špijuniranja: Predlog zakona oživljava inicijativu iz Trampove ere koja ima za cilj da suzbije špijuniranje i krađu intelektualne svojine od strane Kine, iako se suočava sa kritikama zbog mogućeg etničkog profilisanja.

Kineska ambasada u Vašingtonu osudila je ove zakone, nazivajući ih „novim makartizmom“ koji će samo pogoršati odnose između dve zemlje. Kritičari u SAD-u upozoravaju da bi ove mere mogle dovesti do diskriminacije i povećanja tenzija.

Očekuje se da će zakoni proći kroz Senat, ali će verovatno izazvati dalju debatu o američkom odnosu prema Kini i njenom uticaju na globalne tehnologije.