Kongo smenjuje vrhovnog vojnog načelnika i druge visoke oficire dok se borbe na istoku nastavljaju

Kongo smenjuje vrhovnog vojnog načelnika i druge visoke oficire dok se borbe na istoku nastavljaju

Predsednik Konga Feliks Čisekedi smenio je načelnika oružanih snaga i nekoliko drugih visokih oficira u velikoj rekonstrukciji dok se vojne bitke protiv pobunjenika u istočnom regionu zemlje, objavili su državni mediji kasno u četvrtak.

Načelnika Generalštaba Oružanih snaga, generala Kristijana Čivea, koji je na funkciji od oktobra 2022. godine tokom poslednje velike promene, zamenio je general-potpukovnik Žil Banza Mvilambve.

Vojska Konga se godinama bori protiv više od 100 naoružanih grupa u istočnom regionu bogatom mineralima gde se pobunjenici bore za uporište u sukobu koji je stvorio jednu od najvećih humanitarnih kriza na svetu. Više od 7 miliona ljudi je do sada raseljeno, a stotine je ubijeno u prošloj godini. Među ključnim akterima je pobunjenička grupa M-23, za koju su mirovne snage Konga i Ujedinjenih nacija rekli da je podržava susedna Ruanda.

Vlada Konga je zatražila fleksibilnije i postepeno povlačenje mirovnih snaga u istočnom Kongu poznatih kao MONUSCO, a Savet bezbednosti UN je u petak jednoglasno izglasao produženje mandata do 20. decembra 2025. godine.

Savet je odobrio maksimalni broj trupa od 11.500 vojnog osoblja, 600 vojnih posmatrača i štabnih oficira i 1.722 međunarodne policije i rekao da glavni prioriteti MONUSCO-a moraju biti zaštita civila pod pretnjom nasilja i razoružavanje i demobilizacija oružanih grupa.

Rezolucija koju je usvojio 15-člani savet najoštrije osuđuje sve oružane grupe koje deluju u Kongu i zahteva od njih da odmah zaustave svako nasilje. Izdvojio je kontinuirano teritorijalno širenje M23 u istočnom Kongu i osudio podršku „bilo koje spoljne strane“ i oružane grupe za M23.

Američka ambasadorka Linda Tomas-Grinfild upitala je savet posle glasanja zašto su neki članovi insistirali na takvim „eufemizmima“ kada su tokom prošle godine stručnjaci UN dokumentovali raspoređivanje između 3.000 i 4.000 vojnika Ruande na tlu Konga „i njen uticaj na operacije M23“.

SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i drugi članovi saveta izrazili su razočarenje što je predsednik Ruande Pol Kagame odbio da prisustvuje mirovnom samitu 15. decembra. Rezolucija ponovo potvrđuje „nepokolebljivu podršku“ Saveta bezbednosti tekućim naporima Angole u ​​posredovanju između Konga i Ruande.

U izveštaju državne televizije nisu navedeni razlozi za rekonstrukciju vojske. Među ostalim ključnim pogođenim ličnostima bili su general-major Kristijan Ndajvel, koji je bio šef vojne obaveštajne službe i među onima koji su bili uključeni u mirovne pregovore sa Ruandom.

Konflikt u regionu se pogoršao u poslednjih godinu dana, a pobunjenici tvrde da su pobedili na novim teritorijama. Nekoliko teritorija u regionu, posebno u provinciji Severni Kivu, već je pod kontrolom pobunjenika.

Planirani mirovni pregovori licem u lice između lidera Konga i Ruande u Angoli otkazani su u nedelju, a kongoansko predsedništvo je reklo da je delegacija Ruande odbila da učestvuje na sastanku, dok je vlada Ruande rekla da je odložen.