Kongo kaže da će sledeće nedelje dobiti prve vakcine protiv mpoksa za rešavanje novih globalnih vanrednih situacija

Kongo kaže da će sledeće nedelje dobiti prve vakcine protiv mpoksa za rešavanje novih globalnih vanrednih situacija

Kongo će sledeće nedelje dobiti prve doze vakcine za borbu protiv epidemije mipoksa iz Sjedinjenih Država, rekao je ministar zdravlja te zemlje u ponedeljak, nekoliko dana nakon što je Svetska zdravstvena organizacija proglasila izbijanje mipoksa u Africi globalnom vanrednom situacijom.

U više desetina afričkih zemalja potvrđeni su slučajevi Mpoks kod dece i odraslih, a širi se novi oblik virusa. Na kontinentu je dostupno nekoliko doza vakcine.

Kongo ima ogromnu većinu slučajeva mipoksa i trenutno mu je potrebno 3 miliona doza vakcine. SAD i Japan ponudili su da doniraju vakcine, rekao je novinarima ministar zdravlja Rodžer Kamba. Nije rekao koliko će doza biti poslato niti kada će stići one iz Japana.

SZO je ove godine prijavila preko 17.000 slučajeva mipoksa i preko 500 smrtnih slučajeva širom sveta. Više od 96% svih slučajeva i smrti bilo je u Kongu, čiji se zdravstveni sistem dugo borio da obuzda epidemije bolesti na ogromnom području zemlje i lošu infrastrukturu. Deca mlađa od 15 godina čine više od 70% slučajeva i 85% smrtnih slučajeva u Kongu.

Naučnici su takođe zabrinuti zbog nove verzije mpoksa u Kongu koja bi se mogla lakše preneti. Prošle nedelje, Švedska je prijavila svoj prvi slučaj nove verzije. Zvaničnici su rekli da se rizik za širu javnost smatra „veoma malim“ i da očekuju da će se sporadični uvezeni slučajevi nastaviti.

Za razliku od ranijih izbijanja mipoksa, gde su se lezije uglavnom primećivale na grudima, rukama i stopalima, novi oblik izaziva blaže simptome i lezije na genitalijama. To ga čini težim za otkrivanje, što znači da ljudi mogu da razbole druge, a da ne znaju da su zaraženi. Mpoks se ne prenosi vazduhom i obično zahteva blizak kontakt koža na kožu da bi se proširio.

SZO je saopštila da je mpoks nedavno prvi put identifikovan u četiri istočnoafričke zemlje: Burundiju, Keniji, Ruandi i Ugandi. Sve te epidemije povezane su sa epidemijom u Kongu.