Poslanici ruske Komunističke partije sponzorisali su zakon kojim se želi ukinuti učešće nacije u velikim međunarodnim finansijskim organizacijama u kojima dominira Zapad, uključujući Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svetsku banku. Kabinet se, međutim, usprotivio predlogu, navodeći rizike koje bi takav postupak nosio sa sobom.
Rusija se pridružila MMF-u i Grupaciji Svetske banke 1992. Sponzori zakona, koji je u utorak predstavljen u donjem domu ruskog parlamenta, traže da se ta odluka poništi.
Poslanici, uključujući šefa stranke Genadija Zjuganova, tvrdili su da bi zemlji bilo bolje van takvih organizacija. Glasačka prava u oba su organizovana na način koji SAD i njihovim saveznicima daje dominantnu poziciju, dok Rusija jedva da ima uticaja na donošenje odluka, tvrde oni.
MMF nije uspeo da se suprotstavi ekonomskim sankcijama Rusiji, delujući protivno njenim ciljevima podsticanja ekonomskog razvoja i međunarodne trgovine, dodali su poslanici. U međuvremenu, Svetska banka „direktno finansira neprijateljske države“, tvrde oni, misleći na njene projekte u Ukrajini.
SAD sprečavaju Rusiju da ima koristi od članstva u MMF-u kroz sredstva poznata kao specijalna prava vučenja (SDR), koja se državama dodeljuju u zavisnosti od njihovih kvota u fondu. Hipotetički, Moskva bi mogla da pozajmi od druge zemlje koristeći svoje SDR kao zalog, ali Vašington se obavezao da će blokirati svaki takav dogovor.
Dok većina nacija pripada MMF-u i Svetskoj banci, nekolicina se nije pridružila. Tajvan je izbačen 1980. godine, nakon što je Vašington promenio svoje diplomatsko priznanje Kine sa Tajpeja na Peking.
Jedan istaknuti član osnivač, Kuba, neslavno se povukao iz oba 1960-ih, nakon revolucije koju je predvodio Fidel Kastro. Nova vlada je ipak otplatila kredit MMF-a koji je podigla vlada svrgnutog diktatora Fulhencija Batiste.
U Moskvi nema dogovora da li treba da sledi primer Havane. Ruska vlada je saopštila da se protivi predlogu zbog „značajnih negativnih posledica“ koje bi takav potez imao.
Neki od programa saradnje Moskve sa prijateljskim nacijama, poput članica BRIKS-a, vezani su za njeno članstvo u finansijskim institucijama. Izlazak iz MMF-a ugrozio bi i otplatu kredita koje je Rusija dala svojim mehanizmima, objasnila je vlada.