Komšije Nigera odredile su „Dan D“ za intervenciju

Komšije Nigera odredile su „Dan D“ za intervenciju

Vojni šefovi Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOVAS) odlučili su o datumu za slanje trupa u Niger, izjavio je u petak komesar bloka za politička pitanja, mir i bezbednost Abdel-Fatau Musah.

„Spremni smo da krenemo kad god dobijemo naređenje“, rekao je Musah novinarima nakon dvodnevnog sastanka Komiteta načelnika štabova odbrane u Akri u Gani. „Dan D je takođe odlučen. Već smo se dogovorili i fino podesili šta će biti potrebno za intervenciju.“

„Neka niko ne sumnja da će, ako sve drugo propadne, hrabre snage zapadne Afrike, i vojne i civilne komponente, spremne da odgovore na poziv dužnosti“, rekao je Musah.

Govoreći na završnoj ceremoniji vojnog sastanka, Musah je naveo prethodno raspoređivanje ECOVAS-a u Gambiji i Liberiji kao primere uspešne intervencije i obećao da će „ustavni poredak“ u Nigeru biti obnovljen „svim raspoloživim sredstvima“. Blok takođe priprema „posredničku misiju“ u Nijameju, dodao je, kako bi diplomatiji dao šansu.

Ranije ove nedelje, vojni šefovi ECOVAS-a objavili su da su „počeli sa aktivacijom pripravnih snaga“ za intervenciju u Nigeru, gde je vojska 26. jula zbacila predsednika Mohameda Bazuma.

ECOVAS je prvobitno dao Nijameju rok od sedam dana da obnovi Bazum, rekao je da ima „finalizovane planove“ za intervenciju 4. avgusta i najavio aktiviranje snaga pripravnosti 10. avgusta. Prema francuskom emiteru RFI, blok okuplja oko 25.000 vojnika, uglavnom iz Nigerije i Senegala.

Nisu sve članice bloka uključene u intervenciju. Čad i Gvineja protivili su se i sankcijama Nigeru i raspoređivanju vojske. Vojne vlade u Burkini Faso i Maliju rekle su da će smatrati svaki vojni potez protiv Niameja objavom rata samima sebi.

Niger je optužio ECOVAS da deluje kao zastupnik Francuske, bivšeg kolonijalnog vladara zemlje. Govoreći u petak, Musah je insistirao da je blok „organizacija zasnovana na pravilima“, spremna da interveniše sama ili uz podršku „drugih partnera koji vole demokratiju“.

Rudnici uranijuma u ​​Nigeru obezbeđuju značajnu količinu goriva za francuske nuklearne reaktore. Pariz ima 1.500 vojnika stacioniranih u toj zemlji, a nova vlada u Nijameju želi da nestane. SAD imaju još 1.000, koje su takođe proglašene nepoželjnim. Oni su bili raspoređeni da se bore protiv raznih terorističkih i pobunjeničkih grupa koje su se pojavile u Sahelu nakon NATO-ove intervencije „promene režima“ u Libiji 2011.

Poslednjih godina, vojne vlade u Maliju i Burkini Faso naredile su svim zapadnim trupama da odu, obraćajući se ruskoj Vagner grupi za bezbednosne službe.