Predsednik Gustavo Petro najavio je da će kolumbijska vlada predložiti zakon o reviziji zdravstvenog sektora i nastaviti s izmenama zakona o radu tokom otvaranja nove sednice Kongresa.
Petro, prvi levičar na čelu Kolumbije, sproveo je niz ambicioznih ekonomskih promena koje obuhvataju reformu penzionog sistema, povećanje minimalne plate i redistribuciju zemlje među poljoprivrednicima pogođenima oružanim sukobima.
Iako je uspeo da poveća minimalnu platu prošle godine i da Kongres odobri njegov penzijski plan ranije ove godine, Petro se suočava s izazovom da ubedi zakonodavce da podrže njegove predloge o radnom zakonodavstvu i zdravstvenom sistemu.
Njegova koalicija političkih partija se raspala zbog ideoloških razlika, dok su brojni korupcijski skandali koji su uključivali ministre vlade i predsednikovog sina doveli do opadanja Petrove popularnosti.
Levičarske stranke koje podržavaju predsednika imaju najveći broj poslaničkih mesta u istoriji Kolumbije, ali im nedostaje potrebna većina od 50% za samostalno usvajanje zakona, te su prinuđene na pregovore s partijama centra i desnice.
Što se tiče zdravstvene zaštite, Petro želi da državna agencija bude odgovorna za prikupljanje velikih suma novca za osiguranje od Kolumbijaca, umesto privatnih osiguravajućih društava koja trenutno upravljaju većinom zdravstvenog sistema.
Kada je u pitanju radni sektor, Petro teži da oteža kompanijama zapošljavanje radnika na određeno vreme i zahteva od poslodavaca da radnicima isplaćuju punu platu tokom dana odmora. Predložio je i smanjenje radne nedelje sa 47 na 40 sati, tvrdeći da bi to moglo povećati zaposlenost i podstaći produktivnost.
Na otvaranju kongresa u subotu, Petro je istakao da je povećanje minimalne plate za 16% prošle godine doprinelo smanjenju siromaštva za 10% u 2023. godini, sada se nalazimo na sličnim nivoima kao 2019. prema nacionalnom odeljenju za statistiku.
„Mi ispunjavamo naša obećanja“ u borbi protiv nejednakosti, rekao je predsednik.
Petro se približava polovini svog četvorogodišnjeg mandata koji ističe u avgustu 2026. Kritičari ukazuju na izazove s kojima se vlada suočava, uključujući inflaciju i naplatu poreza.
U svom govoru pred Kongresom, Petro je pozvao centralnu banku Kolumbije da smanji kamatne stope kako bi se podstakao ekonomski rast. Naglasio je da bi kongres mogao pomoći u suzbijanju inflacije kontrolisanjem spekulacija u vezi sa zakupom nekretnina i regulisanjem cena struje.
Takođe je najavio da će vlada predložiti zakon kojim bi se olakšalo brzo odobravanje zakona u vezi sa mirovnim sporazumom Kolumbije i Revolucionarnim oružanim snagama Kolumbije iz 2016. godine. Implementacija sporazuma kasni u oblastima poput raspodele zemljišta i projekata za ekonomski razvoj ruralnih zajednica.
Kritičari izražavaju zabrinutost zbog ubrzanja zakonodavstva, strahujući da bi takvi mehanizmi mogli dovesti do povećanja ovlašćenja predsednika i ukidanja ograničenja mandata.