Kolumbijski predsednik predlaže multilateralni prekid vatre

Kolumbijski predsednik predlaže multilateralni prekid vatre

Kolumbijski predsednik Gustavo Petro, ​​koji je stupio na dužnost ranije ovog meseca, predložio je u subotu multilateralni prekid vatre svim ilegalnim oružanim grupama koje deluju u zemlji kao deo napora za promovisanje mira i okončanje decenija unutrašnjeg sukoba, preneo je Rojters.

Petro, ​​bivši gerilac M-19 koji je položio oružje i vratio se civilnom životu 1990. godine, najavio je tu inicijativu tokom posete opštini Ituango, u severozapadnom departmanu Antiokije koji je harao pobunjenicima.

Različite neregularne oružane organizacije pokazale su nameru da traže okončanje konfrontacije, rekao je Petro, ​​prvi levičarski predsednik u istoriji Kolumbije.

Predsednik je rekao da bi prekid vatre obezbedio „najprikladniju klimu za postizanje društvene snage koja je potrebna da se legitimizuje konačni kraj oružanog nasilja“.

Predsednik, 62-godišnji ekonomista koji je bio kongresmen, namerava da traži „potpuni mir“ u naciji, što uključuje ponovno uspostavljanje pregovora sa levičarskom gerilskom grupom, Oslobodilačkom nacionalnom armijom (ELN).

Petrov plan uključuje dijalog sa disidentskim frakcijama bivše gerilske grupe FARC-a koje su odbile mirovni sporazum iz 2016. godine, kao i pravne pregovore sa kriminalnim grupama umešanim u trgovinu drogom, poput klana Golf.

Takve grupe bi imale koristi od smanjenih kazni u zamenu za isporuku robe i otkrivanje ruta.

U julu prošle godine, borbe između AGC-a i disidentske grupe FARC-a, kao i pretnje naoružanih grupa, primorale su preko 4.000 ljudi da napusti Ituango, prema izveštaju Human Rights Vatch-a.

Unutrašnji oružani sukob u Kolumbiji trajao je skoro šest decenija i ostavio je najmanje 450.000 mrtvih, većinom civila, samo između 1985. i 2018. godine.

Ministar odbrane Ivan Velaskez najavio je ove nedelje da će Kolumbija obustaviti vazdušno bombardovanje ilegalnih oružanih grupa u jeku unutrašnjeg sukoba kako bi izbegla kolateralnu štetu civilnom stanovništvu, smrt nasilno regrutovanih maloletnika i kao gest za napredovanje ka potpunom miru .