Šestomesečni prekid vatre između kolumbijske vlade i pobunjeničke grupe Nacionalne oslobodilačke armije (ELN) počeo je u četvrtak, što predstavlja najsolidniji napredak do sada za ambiciozne planove predsednika Gustava Petra da okonča 60-godišnje sukobe, prenosi Rojters.
Prekid vatre, koji će trajati do kraja januara 2024, rezultat je tekućih mirovnih pregovora između ELN-a i vlade, koji su ponovo počeli prošle godine u nadi da će okončati učešće grupe u sukobu u kojem je poginulo najmanje 450.000 ljudi.
„Dobro došli u mir“, rekao je Petro na inauguraciji odbora koji treba da obezbedi učešće civilnog društva u pregovorima.
Najviši komandant ELN-a Eliser Herlinto Čamoro – poznatiji pod imenom Antonio Garsija – naredio je obustavu ofanzivnih operacija u ponedeljak u video snimku, ali je rekao da će grupa nastaviti da se brani tokom prekida vatre ako bude potrebno.
Vladin visoki komesar za mir Danilo Rueda rekao je u utorak da će primirje zaštititi civile i zaštititi ih od zločina poput kidnapovanja.
Ali lider ELN-a Aurelijano Karbonel rekao je novinarima u četvrtak da aktivnosti finansiranja grupe — za koje vlada kaže da uključuju otmicu, iznudu, trgovinu drogom i ilegalno rudarenje — neće prestati.
„Finansijske aktivnosti se nastavljaju“, rekao je Karbonel. „Ovaj proces ne može oslabiti organizaciju.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija čestitao je dvema stranama na prekidu vatre u saopštenju u četvrtak, pozdravljajući njegov potencijal da smanji patnju civila. Verifikaciona misija UN-a u Kolumbiji će pratiti napore u okviru mandata Saveta bezbednosti.
Pregovori ELN-a su napredovali dalje od bilo kojeg drugog Petrovog napora za izgradnju mira.
Vlada je u martu otkazala prekid vatre sa kriminalnom organizacijom Clan del Golfo – poznatom i kao Gaitanista samoodbrambene snage Kolumbije (AGC) – zbog navodne umešanosti grupe u nasilne proteste neformalnih rudara.
Advokat koji zastupa Klan rekao je Rojtersu u maju da je grupa otvorena za razgovore, ali da neće prihvatiti Petrov predlog da se preda u zamenu za smanjene zatvorske kazne, što je potencijalni dogovor koji Kongres tek treba da odobri.
Vlada je prošlog meseca objavila planove za pregovore sa Estado Maior Central (EMC) – disidentskom frakcijom sada demobilisanih pobunjenika Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije (FARC) koji su odbacili mirovni sporazum iz 2016. – ali nije navela datum za početak pregovora.
Iako je mirovni komesar Rueda u februaru rekao da će vlada takođe započeti razgovore sa Segundom Marketalijom, disidentskom frakcijom FARC-a koja se vratila naoružavanju nakon što je optužila državu da ne poštuje sporazum iz 2016. godine, nije bilo potvrde o potencijalnim pregovorima.