Kolumbijska misija na Antarktiku analizira otiske klimatskih promena

Kolumbijska misija na Antarktiku analizira otiske klimatskih promena

Kolumbijska 10. antarktička ekspedicija kreće se u daleke krajeve kontinenta, istražujući udaljena i gotovo netaknuta mesta nastanjena pingvinima, kitovima i povremenim fokama.

ARC Simon Bolivar kolumbijske mornarice uzima uzorke vode na Antarktiku i unapređuje naučna istraživanja o klimatskim promenama usred ogromnih blokova leda i mraza.

„Antarktik je svetski frižider“, rekao je Pablo Arauho, istraživač sa Centralnog univerziteta Ekvadora, za AFP na brodu, koji je dom za 39 istraživača, 11 kolumbijskih projekata i devet projekata međunarodne saradnje sa četiri zemlje.

„Ono što želimo da vidimo je kako klimatske promene utiču na svetski frižider i kako to utiče na celokupnu količinu hranljivih materija (u moru)“, kaže naučnik u belom mantilu.

Na brodu, ekvadorski istraživač sprovodi projekat modeliranja antarktičkih ekosistema koristeći tehnike mašinskog učenja, grane veštačke inteligencije fokusirane na proučavanje statističkih algoritama.

Uz primenu ovih modela i korišćenje satelitskih snimaka, istraživači proučavaju dinamiku tokova gasova staklene bašte u antarktičkim ekosistemima.

Jedan kolumbijski tim lansira bateriju Niskin flaša, koje se koriste za uzimanje uzoraka vode, u okean.

„Kada (oni) isplivaju na površinu, nastavljamo da uzimamo ove uzorke za kasniju analizu“, rekao je Aleksis Grac, istraživač iz Generalnog direktorata za pomorstvo, noseći debeli crveni makintoš, rukavice i šešir.

Na ekvadorskoj naučnoj stanici, koja se nalazi u Punta Fort Vilijamsu na ostrvu Greenvich, pomorske vlasti su instalirale prenosivu meteorološku stanicu za snimanje oscilacija atmosferskog pritiska u tom području.

Ova merenja su preduzeta da bi „odredili i pomogli nam da razumemo više o ovim varijacijama u nivou mora, shvatajući ih kao… važan indikator u evoluciji klimatskih promena“, rekla je Marica Moreno, još jedna istraživačica u Generalnoj direkciji za pomorske poslove.

Turska misija, u međuvremenu, proučava nivoe policikličnih aromatičnih ugljovodonika (PAH) – koji nastaju sagorevanjem fosilnih goriva, drveta, smeća i duvana – u antarktičkom tlu.

Burak Karačik, profesor na Istanbulskom tehničkom univerzitetu, rekao je da prikuplja uzorke sedimenta.

„Ja ću analizirati ove uzorke sedimenta na postojane organske zagađivače, a mi ćemo pogledati efekte ljudi, ovde, u ovoj sredini“, dodao je on.