Kolumbija započinje pregovore sa pobunjeničkom grupom

Kolumbija započinje pregovore sa pobunjeničkom grupom

Kolumbija je otpočela mirovne pregovore sa pobunjeničkom grupom Druge Marketalije u nastojanju da smiri ruralna područja zemlje gde nasilje nastavlja da raste uprkos prethodnim naporima za postizanje primirja sa različitim oružanim grupama. Ceremonija najave pregovora održana je u Karakasu, Venecuela, okupivši vladine delegacije i vođe pobunjenika koji su ranije potpisali mirovni sporazum 2016. godine, ali su se ponovo naoružali izražavajući razočaranje u implementaciju sporazuma.

Vođa pregovaračkog tima Druge Marketalije, Valter Mendoza, izjavio je: „Nastojimo da se politički angažujemo bez upotrebe oružja, uz uslov da vlada ispuni svoje obaveze prema sporazumu.“ Grupa Druga Marketalija, sa oko 2.000 boraca, predstavlja manju pobunjeničku jedinicu u Kolumbiji. Odluka vlade o započinjanju pregovora sa ovom grupom izazvala je kritike kolumbijskih opozicionih lidera koji tvrde da je vlada preblaga prema kriminalu.

Pregovori sa Drugom Marketalijom su kontroverzni jer grupu predvode bivši pripadnici Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije (FARC), potpisnici ranijeg mirovnog sporazuma koji su se ponovo naoružali zbog sumnji u trgovinu drogom. Luciano Marin, bivši komandant FARC-a koji je bio ključni pregovarač u prethodnim mirovnim razgovorima, sada predvodi Drugu Marketaliju.

Ivan Markes, kako je poznat Marin, dobio je mesto u kolumbijskom senatu kao deo mirovnog sporazuma iz 2016. godine koji je omogućio bivšim pobunjenicima iz FARC-a izbegavanje zatvorskih kazni. Međutim, Marin se povukao iz mirovnog sporazuma 2018. godine nakon što je jedan od njegovih saradnika uhapšen zbog sumnje u trgovinu kokainom.

Nakon nestanka iz javnog života, Marin se vratio u fokus prošle godine vodeći tajne razgovore sa zvaničnicima Petrove administracije na tajnim lokacijama u Venecueli. Marin je prvi put javno nastupio od 2019. godine optužujući kolumbijske zvaničnike za pokušaj kriminalizacije bivših članova FARC-a.

U svom govoru, Marin je pohvalio napore predsednika Petra u borbi protiv siromaštva i nejednakosti, ističući potrebu za reformom kolumbijskog ustava kako bi se postigao politički napredak. Marin je naglasio da je vreme za promene u zakonodavstvu koje će omogućiti redefinisanje normi društva.