Egipat izražava skepticizam prema predlogu za prekid vatre između Izraela i Hamasa

Egipat izražava skepticizam prema predlogu za prekid vatre između Izraela i Hamasa

Egipat je izrazio skepticizam u vezi sa predlogom za prekid vatre između Izraela i Hamasa, dok se pregovori o prekidu vatre nastavljaju u Kairu. Predlog, koji je predstavljen kao način da se premosti razlika između strana, suočava se s izazovima koji potkopavaju optimizam za brzo postizanje sporazuma.

Egipatski zvaničnici, koji igraju ključnu ulogu kao posrednici u ovom konfliktu zbog svoje blizine Gazi, navode da Hamas ne prihvata predlog iz nekoliko razloga. Glavni razlog je nedostatak garancija da će Izrael potpuno povući svoje trupe iz Gaze i okončati rat. Predlog predviđa da Hamas oslobodi civile taoce zarobljene u napadu na Izrael 7. oktobra, ali ne nudi jasne garancije za trajni prekid vatre ili povlačenje izraelskih snaga.

Prema rečima jednog egipatskog zvaničnika, predlog ne precizira jasno povlačenje izraelskih snaga iz strateških koridora u Gazi, uključujući koridor Filadelfija i koridor Necarim. Izrael je samo obećao smanjenje snaga u koridoru Filadelfija, ali ne i potpuno povlačenje. Egipat takođe zahteva da se izraelske snage povuku iz ovih područja pre nego što ponovo otvori prelaz Rafa, ključnu tačku za humanitarnu pomoć.

Drugi zvaničnik je dodao da Izrael insistira na zadržavanju snaga u koridoru Filadelfija i na potpunoj kontroli nad koridorom Necarim, što otežava postizanje dogovora. Hamas je takođe kritikovao predlog zbog novih zahteva izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, uključujući zadržavanje izraelskih snaga u Rafi i druge kontroverzne stavke.

Američki državni sekretar Antoni Blinken, koji je posetio Bliski istok kako bi pomogao u pregovorima, rekao je da je predlog „veoma jasan“ u vezi sa rasporedom i lokacijama povlačenja izraelskih trupa, ali nisu pruženi detalji. Blinken je naglasio potrebu za jasnim rokovima i ciljevima kako bi se postigao sporazum i uverio Hamas da će podržati predlog.

Izraelske vlasti nastavljaju s vojnim operacijama dok se pregovori odvijaju, a rat u Gazi traje već 10 meseci. Ovaj sukob je izazvao široka razaranja i ozbiljne humanitarne posledice, sa više od 40.000 Palestinaca poginulih tokom izraelskih ofanziva, prema podacima Ministarstva zdravlja Gaze.

U međuvremenu, izraelski premijer Netanjahu je posetio severni Izrael dok se situacija duž granice s Libanom pogoršava, naglašavajući spremnost za svaki mogući scenario.

Rat u Gazi i dalje izaziva međunarodnu zabrinutost, a traženje trajnog rešenja ostaje kompleksan izazov u svetlu stalnih nesuglasica između strana.