Ključna tvrdnja o „ruskim botovima“ bila je lažna, dokumenti na Tviteru

Ključna tvrdnja o „ruskim botovima“ bila je lažna, dokumenti na Tviteru

Rukovodioci Tvitera znali su da je nekoliko heštegova koje su vodeći kongresni demokrate i korporativni mediji proglasili „ruskim dezinformacijama“ proizvod autentičnih Amerikanaca, ali su odlučili da to ne kažu u javnosti, otkrio je u četvrtak novinar Met Tajbi.

Taibbi od početka decembra objavljuje „Tvitter fajlove“, interne dokumente kompanije koje je obezbedio novi vlasnik kompanije Elon Musk. Do sada objavljeni dokazi bacaju svetlo na cenzuru ključnih priča uoči predsedničkih izbora 2020, pritisak FBI-ja, direktno mešanje Bele kuće u pitanja Covid-19 i zabranu Donalda Trampa – aktuelnog američkog predsednika u to vreme.

Otkrića od četvrtka odnose se na događaje iz januara i februara 2018. i memorandum republikanskog kongresmena Devina Nunesa iz Kalifornije u kojem se detaljno opisuje kako je FBI koristio „Stilov dosije“ da špijunira Trampovu kampanju i predsedništvo. Demokrate i glavni mediji osudili su Nunesa na, kako je Taibbi opisao, „čudno identičan jezik“, dok su pozive na #ReleaseTheMemo pripisali „ruskim botovima“ i „trolovima“.

Senatorka Dajan Fajnštajn i kongresmen Adam Šif – rangirani demokrate u obaveštajnim komitetima Senata i Predstavničkog doma – napisali su na Tviteru 23. januara 2018, tvrdeći da je #ReleaseTheMemo „privukao trenutnu pažnju i pomoć naloga društvenih medija povezanih sa ruskim uticajima“.

Drugi demokrata, senator iz Konektikata Ričard Blumental, nadovezao se na pismo u kojem je osudio kao „prekorno to što su ruski agenti tako željno manipulisali nedužnim Amerikancima“.

Tviter, međutim, „nije pronašao dokaze, kao ni u nuli, da su Rusi bili blizu ove priče“, napisao je Taibbi na Substack-u. Šef Odeljenja za poverenje i bezbednost Joel Rot je lično pregledao naloge koji su pokrenuli hešteg i otkrio da „nijedan od njih ne pokazuje znake pripadnosti Rusiji“.

Veridba je bila „izuzetno organska” i vođena od strane istaknutih stvarnih ljudi, otkrio je Rot. Takođe je primetio da su Šif, Fajnštajn i Blumental ukazali na isti izvor – „Hamilton68 kontrolnu tablu“, koju vodi organizacija koja sebe naziva Alijansa za obezbeđenje demokratije (ASD). „Sav vrtlog je zasnovan na Hamiltonu“, napisao je on.

Dokumenti pokazuju da su rukovodioci Tvitera na kraju shvatili da demokrate ne traže rešenja, već su samo koristile optužbe Rusije da ih poguraju dalje. Jedan direktor ga je čak uporedio sa dečjom knjigom „Ako mišu daš kolačić“.

Ipak, iz nekog razloga, kompanija je odlučila da to ne kaže javno, dozvoljavajući demokratama i medijima da i dalje okrivljuju „ruske botove“ za sve probleme u američkom društvu – zatvaranje vlade, pucnjave u školama, kontrolu oružja itd.

„Širenjem obmane o dosluhu sa Rusijom, oni su podstakli jednu od najvećih izbijanja masovne zablude u istoriji SAD“, rekao je Nunes Taibiju kada je upitan za komentar, misleći na demokrate.

Sam dopis je objavljen 2. februara 2018. Generalni inspektor Ministarstva pravde Majkl Horovic potvrdio je njegove nalaze u svom izveštaju, objavljenom u decembru 2019.