U rezervatu divljih životinja Okapi, smeštenom u provinciji Ituri u istočnom Kongu, postoji zabrinutost zbog brzog prodiranja kineskih rudnika zlata. Ovaj rezervat, koji je deo svetske baštine, već se suočavao sa pretnjama kao što su sukobi i trgovina divljim životinjama, a sada se suočava sa dodatnim pritiskom zbog aktivnosti rudarstva.
Osnovan 1996. godine, rezervat se prostire na preko 13.000 kvadratnih kilometara i predstavlja ključno stanište za raznovrsne ugrožene vrste, uključujući okapija, šumske žirafe. Međutim, nedavna proširenja kineskih rudnika u ovom području dovode u opasnost očuvanje šuma i staništa za divlje životinje.
Iako je rudarstvo zabranjeno u zaštićenim područjima prema rudarskom zakonu Konga, kineska kompanija Kimia Mining Investment tvrdi da posluje legalno i ima odobrene dozvole do 2048. godine. Ipak, postoji zabrinutost oko promena granica rezervata koje su omogućile ovakve aktivnosti.
Stanovnici i stručnjaci izražavaju brigu zbog zagađenja reka i zemljišta, smanjenja populacije divljih životinja, povećanog krivolova i nedovoljne odgovornosti u vezi sa rudarskim aktivnostima. Takođe se ističe da korišćenje žive u rudarstvu može imati ozbiljne ekološke posledice, uključujući zagadjenje tla i vode.
Organizacije za zaštitu životne sredine pokušavaju da zaštite rezervat, ali nailaze na izazove zbog nedostatka jasnoće u zakonodavstvu i granicama rezervata. UNESKO je zatražio izveštaj od Konga kako bi se razjasnili problemi i preduzeli koraci ka rešavanju ovog pitanja.
U međuvremenu, lokalno stanovništvo koje je nekada zavisilo od rudarstva sada se suočava sa gubicima prihoda i promenama u okolini. Krivolov je porastao, pristup resursima je otežan, a ekosistem rezervata je ozbiljno ugrožen.
Situacija u rezervatu divljih životinja Okapi predstavlja kompleksan izazov u kome se ekonomske potrebe sukobljavaju sa očuvanjem prirode. Dok se traže rešenja, zajednice koje žive u ovom području suočavaju se sa teškim posledicama rudarstva na svoje živote i okolinu.