Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), najveći kineski proizvođač čipova, tiho je proizvodio čipove po najvišim zapadnim standardima, uprkos američkim sankcijama koje su posebno imale za cilj da ometaju razvoj takve tehnologije, navodi se u izveštaju koji je potvrdio Blumberg u četvrtak.
Kompanija sa sedištem u Šangaju proizvodi poluprovodnike za rudarenje bitkoina koristeći 7-nanometarsku (nm) tehnologiju od prošlog jula, prema Tech Insights, industrijskom blogu. Blumberg je potvrdio izveštaj, pozivajući se na anonimni izvor koji nije mogao javno da razgovara o vestima.
Nanometarska cifra čipa odnosi se na veličinu uključenih tranzistora. Sa jednim nanometrom jednakim milijarditog dela metra, što je ovaj broj manji, to više tranzistora može da stane na jedan čip, a čip će biti brži i efikasniji.
SMIC je ranije proizvodio čipove na 14nm, a SAD su posebno pokušale da ograniče svaki napredak iznad ovog nivoa. Trampova administracija je zabranila izvoz opreme koja se koristi za proizvodnju poluprovodnika od 10 nm i više u SMIC 2020. godine, a pošto je američkim firmama zabranjeno da snabdevaju kinesku kompaniju, Bajdenova administracija trenutno vrši pritisak na holandskog dobavljača mašina ASML da obustavi prodaju SMIC-u.
ASML-u je već zabranjeno da prodaje svoje najnaprednije alate za proizvodnju čipova SMIC-u, a trenutno je nejasno da li će holandska vlada pooštriti ovu zabranu kao što je Bajden tražio.
Ove napredne alate koristili su tajvanski TSMC i južnokorejski Samsung za proizvodnju 7nm poluprovodnika, dok se predviđa da će Intel sa sedištem u SAD sledeće godine objaviti sopstveni 7nm čip. Analitičari su primetili da su najnapredniji američki i evropski čipovi na tržištu trenutno obrađeni na 12nm.
Nejasno je kako je tačno SMIC zaobišao američku kontrolu izvoza da bi dostigao oznaku od 7nm, iako su prethodno pomenuti analitičari sugerisali da je kompanija mogla da modifikuje svoje 14nm alate.
Osim što predstavlja iskorak za Kinu, koja je ranije zaostajala za SAD u razvoju poluprovodnika, proboj SMIC-a predstavlja dodatni geopolitički izazov za Vasinton, gde spoljnopolitički establišment takođe pokušava da uguši pristup Rusiji zapadnoj tehnologiji.
Američko ministarstvo trgovine je u martu zapretilo da će uskratiti proizvodni softver SMIC-u, ukoliko kompanija nastavi da izvozi poluprovodnike u Rusiju i Belorusiju. Kineska vlada, koja je delimično vlasnik SMIC-a, insistirala je u to vreme da se neće pridružiti kampanji Zapada protiv Moskve i da će „nastaviti da održava normalne trgovinske, ekonomske i finansijske veze“ sa Rusijom.
Iako je Kina ostala pri svom stavu, SMIC je eksplicitno izjavio da nikada nije imao ruske kupce i da je „uvek radio u skladu“ sa američkim sankcijama.